Szpital tymczasowy w CWK. Wykonawca zapewnia, że zdąży z budową na czas

2020-11-18 13:28 MarcinM
Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu
Autor: MarcinM Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu

Trwa przystosowanie budynku Centrum Wystawienniczo kongresowego w Opolu. Powstaje tam szpital tymczasowy dla pacjentów z koronawirusem. Wszystko wskazuje na to, że pierwsi pacjenci zaczną tam trafiać na początku grudnia.

Firma zakończyła już większość prac budowlanych w środku, czyli wydzielanie stref w szpitalu i przygotowali zaplecza. Trwa jeszcze budowa lądowiska dla helikopterów. Przy wejściu do CWK wylewają też fundamenty pod zbiornik tlenu.

Posłuchaj - Adrian Czubak, wojewoda opolski o budowie szpitala tymczasowego

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym będzie 150 łóżek dla pacjentów covidowych. W tym 38 z dostępem do respiratora. W przyszłości i w razie potrzeby, ta liczba będzie mogła wzrosnąć do 75 łóżek. To niemal podwoi liczbę łóżek respiratorowych w województwie Opolskim. Pozwoli to też odciążyć inne covidowe szpitale i oddziały w regionie.

Posłuchaj - Adrian Czubak, wojewoda opolski o odciążaniu innych szpitali

Szpital Uniwersytecki, który jest patronem powstającej tymczasowej placówki na Wrocławskiej, wciąż szuka pracowników. Potrzebni są lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni.

Korfantów wypada z listy

Na konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak poinformował, że pacjenci z koronawirusem nie będą trafiać do Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Jak powiedział, szpital zawnioskował w sumie o ponad 8 milionów złotych na dostosowanie placówki. Władze szpitala wskazały też, że ze względu na brak specjalistycznej kadry są w stanie zapewnić 20 łóżek dla pacjentów covidowych. Z obiecanych 170. Wojewoda nie zgodził się na te warunki i cofnął swoją decyzję o przekształceniu szpitala w placówkę zakaźną.

Mimo epidemii bydgoskie lodowisko Torbyd działa bez zmian