ciąża, poród,

i

Autor: Greyerbaby/Pixabay.com

Sąd odebrał prawo do opieki nad dzieckiem zanim się jeszcze urodziło! Jaki był powód?

2023-03-23 11:17

Sąd we wspólnocie autonomicznej Kastylia-La Mancha, w środkowej Hiszpanii, podtrzymał decyzję opieki społecznej o odebraniu rodzicom prawa do opieki nad dzieckiem jeszcze zanim się urodziło. Jaki był powód?

Dziecko urodziło się w trakcie procesu sądowego; na mocy decyzji administracyjnej umieszczono je w pogotowiu opiekuńczym, a później w rodzinie zastępczej.

Sprawa trwa od 2019 roku, kiedy komisja administracyjna ds. nieletnich w Toledo zdecydowała o odebraniu rodzicom prawa do opieki nad dzieckiem, kiedy kobieta była jeszcze w ciąży. Komisja wskazała przy wydaniu decyzji na sytuację, w jakiej znalazło się troje innych małoletnich tej samej pary, które przebywają w państwowej placówce opiekuńczej, bez nadziei na powrót do domu rodzinnego.

Rodzice złożyli odwołanie do sądu jeszcze przed urodzeniem się kolejnego dziecka, domagając się prawa do opieki nad nim i zapewniając o przezwyciężeniu nałogów. Sąd rejonowy przychylił się do ich wniosku.

Wówczas państwowa komisja ds. nieletnich złożyła apelację i sprawa trafiła do sądu w Toledo. Podczas procesu komisja zwróciła uwagę na konfliktowość pary i przemoc w rodzinie, zaniedbywanie zdrowia przez kobietę podczas ciąży i jej ograniczoną zdolność do opieki nad dzieckiem.

Para znajdowała się w nieustannym kryzysie ze względu na alkoholizm ojca i zażywanie środków psychotropowych przez matkę, u której dochodziło do epizodów psychotycznych - podkreśliła komisja. Wskazywano na "niedojrzałość" kobiety i "bierność" ojca i powołano się na liczne raporty ekspertów, którzy sprzeciwili się odebraniu dziecka rodzinie zastępczej, do której trafiło.

Sąd, kierując się dobrem dziecka, podkreślił całkowitą integrację małoletniego w nowej rodzinie oraz zauważył, że między rodzicami biologicznymi dochodzi do kolejnych konfliktów w związku z zajściem przez kobietę w ciążę z osobą spoza relacji.

"Powrót dziecka do biologicznych rodziców oznaczałby dla niego traumatyczne sytuacje" - stwierdził sąd. "Żadne z rodziców biologicznych nie jest w stanie zaspokoić potrzeb małoletniego, a najlepszym dla niego rozwiązaniem byłaby adopcja przez rodzinę zastępczą" - dodał.

Młodzi Polacy WŚCIEKLI na PiS! Cofają nas do ŚREDNIOWIECZA! | Komentery
Źródło: Sąd odebrał prawo do opieki nad dzieckiem zanim się jeszcze urodziło! Jaki był powód?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE