Pacjenci z koronawirusem w szpitalu w Białej. Nikt nas nie powiadomił - mówi starosta

2020-10-15 16:14 MarcinM
Szpital w Białej
Autor: screen Google Street View

Kolejne 50 miejsc dla pacjentów z koronawirusem znalazło się w szpitalu w Białej. Taką decyzję podjął opolski wojewoda. Problem w tym, że władz powiatu nikt o tym oficjalnie nie poinformował.

Szpital w Białej przyjmuje już pacjentów z koronawirusem. Oficjalnie od dzisiaj, chociaż pierwszy chorzy trafili tam już w poniedziałek. Co było sporym zaskoczeniem dla władz powiatu, których wojewoda o tym ...nie poinformował oficjalnie.

Nie dostałem żadnej oficjalnej informacji o tym, że szpital ten został włączony do grona szpitali jednoimiennych. Od poniedziałku ten szpital, na ile było to możliwe jest przygotowany na przyjmowanie pacjentów covidowych. - powiedział nam Radosław Roszkowski, starosta prudnicki

Problemy ze... ściekami

Lekarze i sprzęt w szpitalu jest. Chorych trzeba było przenieść do innych szpitali lub odesłać do domów o ile pozwalał na to ich stan zdrowia. Więc jest też i 50 łóżek dla pacjentów covidowych. Ale są też problemy, do których nie sposób przygotować się z dnia na dzień - dodaje starosta.

Taki niewielki szpital stosunkowo łatwo jest przystosować. Tylko, że tak na prawdę nie dano nam na to czasu. Bo z jednej strony grożą nam kary związane z wypuszczaniem ścieków zakażonych wirusem, a z drugiej strony... nie da się pstryknąć palcami i mieć małej, przyszpitalnej oczyszczalni ścieków.

Wojewoda szykuje się na najgorsze

Decyzją opolskiego wojewody Adriana Czubaka drugim szpitalem, który stał się tymczasowo miejscem tylko dla pacjentów z Covid-19 jest szpital MSWiA w Opolu.Jak podaje urząd wojewódzki - w całej Opolszczyźnie jest teraz 337 łóżek dla pacjentów z koronawirusem , zajętych jest 125 (stan na 15.10).

Pacjenci zakażeni koronawirusem trafiają też do szpitali w Kędzierzynie-Koźlu, Nysie i szpitala wojewódzkiego w Opolu.