Mandaty za brak maseczek. Opolska policja sprawdza czy mieszkańcy stosują się do zasad

2020-10-12 13:33

Tylko w ciągu pierwszego weekendu obowiązywania nowych zasad policjanci w Opolu ukarali mandatami lub upomnieli 130 osób. Patrole można było spotkać w galeriach handlowych i w autobusach MZK.

Pierwszy weekend z obowiązkowymi maseczkami. I pierwsze mandaty w Opolu. Policjanci ukarali nimi aż 70 osób. Nie wszyscy jednak zgodzili się z decyzją mundurowych. 47 mieszkańców za brak maseczki będzie tłumaczyła się przed sądem.

Wystarczy pouczenie

Nie zawsze zwrócenie przez policjanta uwagi na brak maseczki kończy się mandatem.

W miniony weekend policjanci nałożyli 13 pouczeń. Te pouczenia kierowane były wobec osób, które w sposób nieprawidłowy zasłaniały usta i nos, albo miały przy sobie maseczkę ale nie zasłaniały nią ust i nosa. - mł. asp. Agnieszka Nierychła z komendy miejskiej policji w Opolu.

Kto nie musi nosić maseczki w miejscach publicznych?

Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający takie schorzenia jak: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim lub osoba mająca trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust i nosa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE