Inteligentny system sterowania ruchem w Opolu - pierwsze czujniki zamontowane

2021-03-29 11:40 MarcinM
roboty
Autor: Pixaby

Drogowcy instalują na parkingach w Opolu czujniki systemu ITS. Dzięki nim będzie można sprawdzić gdzie czeka wolne miejsce. Wkrótce rozpocznie się też montaż tablic zmiennej treści i kamer na skrzyżowaniach.

Pierwsze miejsca parkingowe w Opolu już z czujnikami systemu ITS. W całym mieście drogowcy zamontują 3 000 urządzeń, które będą liczyć wolne miejsca. Czujniki prześlą informacje do systemu tablic, które znajdą się w mieście. Miejsc parkingowych będzie można szukać też w aplikacji mobilnej.

POSŁUCHAJ - Adam Leszczyński z Miejskiego zarządu dróg w Opolu o systemie informacji parkingowej

Instalowanie wszystkich elementów systemu musi potrwać. Specjalne czujniki na skrzyżowaniach upłynnią ruch w mieście, bo będą elementem powstającego właśnie Inteligentnego Systemu Transportowego. I dostosują cykl świateł do tego co dzieje się na ulicach. A przy okazji będą gromadzić informacje o zanieczyszczeniu czy hałasie, powiadomią o ewentualnych korkach. Nowy system ma też zapewnić pierwszeństwo takim służbom jak pogotowie, straż pożarna czy policja. Ale na liście pojazdów uprzywilejowanych system ITS ma też... miejskie autobusy.

Autobus, który będzie zbliżał się do sygnalizacji świetlnej będzie miał automatycznie uprzywilejowaną pozycję. Już nie będzie dochodzić do sytuacji kiedy autobus stoi pierwszy na światłach i czeka na zielone. Kiedy będzie blisko skrzyżowania będzie mieć tzw. zieloną falę. To rozwiązanie sprawdza się w wielu miastach w Polsce.

- Adam Leszczyński, rzecznik MZD

System kosztuje blisko 38 milionów złotych. Ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl