Druga podwyżka cen za śmieci w ciągu roku? Ratusz ruszył z przetargiem

2021-01-05 9:24 MarcinM
smieci
Autor: https://pixabay.com/pl

Od kwietnia ma obowiązywać nowa umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w Opolu. Ratusz już szuka firmy, która się tego podejmie. A mieszkańcy pytają - czy to oznacza kolejne podwyżki?

Opolski ratusz szuka firmy, która zajmie się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów z miasta. A to może oznaczać drugą już w tym roku zmianę cen za śmieci. Pierwsza weszła w życie z początkiem tego roku. Nowa umowa miałaby zacząć obowiązywać w kwietniu.

Jakie ceny od kwietnia?

Urzędnicy nie są w stanie jednoznacznie określić jak wpłynie to na koszty, które ponoszą mieszkańcy. Trzeba pamiętać o tym, że system gospodarki odpadami komunalnymi jest samofinansujący się. To oznacza, że ratusz nie może na nim zarabiać, ale też nie może do niego dopłacać. Wszystko finansują opłaty mieszkańców. Ceny za odbiór w kwietniu poznamy prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu - po otwarciu ofert.

Jeden przetarg - dwa zadania

Tym razem przetarg ratusz podzielił na dwa zadania. Jedno z nich dotyczy odbioru odpadów bio. Drugie pozostałych odpadów komunalnych. Urzędnicy zapewniają, że mieszkańcy nie odczują różnicy. Chyba, że uda się zaoszczędzić.

W odbiorze nie będzie się wiele różnić, od tego co miało miejsce dotychczas. Zależy nam w tym przypadku na terminowych odbiorach, na czystości wiat, na czystości pojemników, na pewnej też kontroli poprawności realizacji tej usługi.

Mówił nam Przemysław Zych, wiceprezydent Opola

Otwarcie kopert z ofertami 15 stycznia.

Ratusz szacuje, że na odbiór odpadów przeznaczy około 65 milionów złotych.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?