Autobusy elektryczne w Opolu. Czy tym razem uda się znaleźć dostawcę?

2020-12-29 9:50
Autobus MZK Opole
Autor: Wikipedia.org/Kaww Ciepły Przycisk

Już po raz drugi opolski ratusz poszukuje firmy, która zbuduje 5 elektrycznych autobusów i stacje ładowania. Poprzednio do urzędu dotarła tylko jedna oferta. W dodatku przekraczająca budżet miasta. Do dwóch razy sztuka?

Autobusy elektryczne maja wyjechać na drogi Opola najszybciej za dwa lata. Oprócz przetargu trzeba doliczyć też czas na zbudowanie takich autobusów. Ratusz chce kupić 5 pojazdów. Mają to być autobusy tzw. krótkie, czyli 12 metrowe. W specyfikacji czytamy też o pojazdach niskopodłogowych z przyklękiem, mają tam być też udogodnienia dla niepełnosprawnych. Dodatkowo klimatyzacja, ogrzewanie, wifi i gniazda USB. Autobusy będą wyposażone też w tablice informacji pasażerskiej i biletomaty mobilne.

Elektryczne autobusy tylko na jednej linii

Większość pieniędzy na zakup elektrycznych autobusów miasto zdobyło w ramach europejskiego programu. W projekcie trzeba było wskazać trasę jaką jeździć będą te pojazdy. Ratusz wskazał, że będzie to linia 25.

Brane były pod uwagę gęstości zaludnienia w odległości 200 metrów od danej linii autobusowej, po której poruszać się będą autobusy. Więc zmieniać nie możemy. Konkretna linia została wybrana i zatwierdzona przez niezależnych ekspertów z Warszawy.

Wyjaśnił Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu Urzędu miasta Opola.

Ratusz planuje wydać 20 milionów złotych - 14 dostanie z unijnych projektów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Coś intrygującego dzieje się w Twojej okolicy? Napisz do nas, przyślij zdjęcie lub film na adres online.grupazpr.pl!

Podsumowanie 2020 roku. Jak będziemy go wspominać?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE