Andrzej Buła nadal marszałkem województwa. Wniosek radnych Zjednoczonej Prawicy odrzucony

2020-09-08 21:41 MM
Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła
Autor: Marcin Michalski

Wniosek radnych ma związek z zarzutami jakie prokuratura w Jeleniej Górze postawiła marszałkowi Bule. Chodzi o domniemane niedopełnienie obowiązków służbowych w 2013 roku.

Wniosek złożył radny Solidarnej Polski Tomasz Gabor. Jak mówił - marszałek powinien ustąpić tymczasowo z pełnienia obowiązków do momentu wyjaśnienia sprawy. Skoro tego nie zrobił, radni złożyli wniosek.

Posłuchaj - Tomasz Gabor, radny wojewódzki z ramienia Solidarnej Polski o wniosku o odwołanie marszałka

Marszałka poparli jego koledzy z klubu Koalicji Obywatelskiej. Całą sprawę z wnioskiem nazwali zagrywką polityczną.

Posłuchaj - Szymon Ogłaza, szef klubu radnych KO o wniosku o odwołanie marszałka

20:7

Matematyka była jednak bezlitosna. Za odrzuceniem wniosku zagłosowało 19 radnych koalicji i jeden radny opozycji. Dwoje radnych Zjednoczonej Prawicy nie było na głosowaniu więc ostateczny wynik to 20 do 7.

Po głosowaniu radni KO nie szczędzili oponentom gorzkich słów.

Posłuchaj - Robert Węgrzyn, radny sejmiku z ramienia KO o wniosku o odwołanie marszałka

Marszałek Buła nie musi martwić się przez następne 6 miesięcy podobnymi wnioskami. Dopiero po tym czasie radni mogą znów próbować go odwołać.

Śledztwo trwa

"Czuję się niewinny "- mówił marszałek województwa, któremu prokuratura zarzuca niedopełnienie obowiązków służbowych. Zdaniem śledczych z Jeleniej Góry marszałek miał wiedzieć, że jeden z jego pracowników w godzinach pracy prowadził działalność gospodarczą. Jak się okazuje 3 lata temu sprawą zajęło się CBA, skarbówka i opolska prokuratura.

Marszałek dodaje, że pełni swoją funkcję od listopada 2013 roku, a wspomniany urzędnik zaprzestał swojej działalności gospodarczej w lutym 2012 roku. Podkreśla też, że w grudniu ubiegłego roku poinformował zarząd województwa o wznowieniu śledztwa, a samorząd wystąpił o status pokrzywdzonego w sprawie.

Marszałkowi Andrzejowi Bule grozi do 3 lat więzienia.