Zwolenienie od pracy z powodu siły wyższej. W jakich przypadkach można skorzystać?

i

Autor: pexels.com Zwolenienie od pracy z powodu siły wyższej. W jakich przypadkach można skorzystać?

Zwolenienie od pracy z powodu siły wyższej. W jakich przypadkach można skorzystać?

2023-02-09 12:13

Zwolnienie od pracy z powodu działania "siły wyższej" to nowość, która znalazła się w znowelizowanym Kodeksie pracy. Na czym polega nowe udogodnienie? W jakich przypadkach będzie można z niego skorzystać? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.

Zwolnienie od pracy z powodu "siły wyższej" nowością w Kodeksie pracy

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą zmiany, które mają służyć stabilizacji na rynku pracy i pomóc realizować politykę prorodzinną. Jedną z nowości jest zwolnienie od pracy z powodu działania "siły wyższej". Na czym polega? W jakich przypadkach będzie można skorzystać z tego udogodnienia? Ile dni wolnych przysługuje w ramach zwolnienia z powodu "siły wyższej"?

W jakich przypadkach można skorzystać ze zwolnienia z powodu "siły wyższej"?

Zwolnienie od pracy z powodu działania "siły wyższej" będzie możliwe do wykorzystania w przypadku pilnych spraw rodzinnych, spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Chodzi o tak zwane wydarzenia losowe, nagłe.

W ciągu całego roku kalendarzowego pracownik będzie mógł skorzystać z takiego udogodnienia w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Niestety za okres zwolnienia pracownik nie otrzyma pełnego wynagrodzenia, ale jego połowę.

Nowe rozwiązanie ma wejść w życie po 21 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zwolnienie od pracy z powodu działania "siły wyższej" nie jest jedyną możliwością w razie spraw rodzinnych. Kołem ratunkowym będzie również nowy urlop opiekuńczy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Nowy urlop opiekuńczy w Kodeksie pracy. Komu przysługują dodatkowe dni wolne?

W. KRASKA: GRYPA TEŻ MOŻE ZABIJAĆ
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE