ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie na Warmii i Mazurach. Niewiarygodne, co chorzy robią na L4

i

Autor: Freepik

przepisy

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie na Warmii i Mazurach. Niewiarygodne, co "chorzy" robią na L4

2024-02-12 14:29

ZUS przeprowadził masowe kontrole zwolnień lekarskich. Łącznie w całej Polsce zakwestionowanych zostało 28,9 tys. świadczeń chorobowych na kwotę 29 mln 273 tys. zł. Nieprawidłowości wykryto także w województwie warmińsko-mazurskim. Szczegóły poniżej.

Masowe kontrole zwolnień lekarskich na Warmii i Mazurach

W 2023 roku oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Warmii i Mazurach podczas kontroli zwolnień lekarskich stwierdziły nieprawidłowości w ponad 700 przypadkach. Kwota wstrzymanych zasiłków to 653,5 tys. zł.

– ZUS przeprowadza dwa rodzaje kontroli zwolnień lekarskich. Pierwszy z nich to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia. Kontrolerzy ZUS sprawdzają, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza. Drugi rodzaj kontroli przeprowadzają lekarze orzecznicy, którzy weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora, a tym samym niezdolna do pracy – informuje Anna Grabowska regionalny rzecznik ZUS na Warmii i Mazurach.

Podała też kilka przykładów nieprawidłowego wykorzystania zwolnień lekarskich. W jednym z przypadków, podczas kontroli pracownicy nie zastali ubezpieczonego w miejscu zamieszkania, ten bowiem pojechał do pracy. W złożonych wyjaśnieniach poinformował, że był na"wigilii zakładowej". Był też przypadek, w którym skontrolowany podczas zwolnienia prowadził imprezy jako DJ w klubie. Inny natomiast brał udział w turnieju tenisa stołowego, obchodach jubileuszu koła łowieckiego oraz wycieczce organizowanej przez organizację związkową. Przykładów nieprawidłowego wykorzystania zwolnień jest mnóstwo, najczęściej są to prace remontowe, wyjazdy za granicę czy praca zarobkowa.

Co grozi za niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego?

Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, podlega zwrotowi. Natomiast przy kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeśli okaże się, że osoba badana przez lekarza orzecznika ZUS-u jest już zdrowa, to dochodzi do skrócenia zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji ubezpieczony zachowuje prawo do świadczenia chorobowego do dnia badania. W dniu następnym powinien stawić się w miejscu pracy.

20 pytań z wiedzy ogólnej. Sprawdź w quizie, ile wiesz o świecie. Nie będzie łatwo!

Pytanie 1 z 20
Znane na Warmii anielskie ruchańce to:
Naklejki na owocach | PORANEK ROCK