inwestycje

Te dworce z Warmii i Mazur zostaną odnowione. Z niektórych strach korzystać! [ZDJĘCIA]

2023-09-28 14:56

Na Warmii i Mazurach znajduje się wiele zniszczonych przez upływ czasu dworców kolejowych, które podróżni wolą omijać szerokim łukiem. Na szczęście część z nich wreszcie odzyska dawny blask. Wszystko dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, który ma zostać zrealizowany w latach 2024-2030. Listę znajdziesz w galerii poniżej.

Program Inwestycji Dworcowych stanowi największy w historii Polski program przebudowy dworców kolejowych. W ramach pierwszej edycji programu realizowanego w latach 2016-2023 zmodernizowanych oraz wybudowanych od nowa zostanie prawie 200 obiektów dworcowych w całym kraju. Dzięki realizowanemu od 2016 roku programowi już 82 lokalizacje w całej Polsce otrzymały zupełnie nowe lub zmodernizowane dworce kolejowe, kolejne inwestycje są na etapie prac budowlanych, a 42 na etapie projektowania i przygotowania.

- W województwie warmińsko-mazurskim zakończyliśmy 4 z 8 inwestycji ujętych w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Są to dworce – Susz, Nidzica, Olsztyn Zachodni, Szczytno. Dwa kolejne dworce – Olsztyn Główny i Olsztynek – są na etapie prac budowlanych, a dla dworców Pasłęk i Gronowo Elbląskie jesteśmy na etapie procesu wyłonienia wykonawcy dokumentacji projektowej - poinformowała redakcję eska.pl Agnieszka Jurewicz z Polskich Kolei Państwowych S.A.

Nowy program inwestycji dworcowych. 150 obiektów wyremontowanych do 2030 roku

Plany na kolejne lata są równie ambitne. W ramach kontynuacji programu w perspektywie do 2030 roku PKP S.A. zakłada realizację 150 projektów inwestycyjnych w całej Polsce, ale analizami pod kątem potrzeb inwestycyjnych objęto łącznie ponad 300 obiektów.

- Kryteria, jakie były brane pod uwagę przy wyborze konkretnych dworców do nowej edycji programu, to między innymi wymiana pasażerów korzystających z danej stacji czy przystanku, stan techniczny obiektu i komplementarność z innymi inwestycjami kolejowymi, czyli – mówiąc wprost – modernizacjami torów, peronów i innej infrastruktury - wymienia Agnieszka Jurewicz.

Które dworce kolejowe z Warmii i Mazur znalazły się na liście programu?

Na liście Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 znalazły się także dwa dworce z Warmii i Mazur. Ponadto PKP wytypowało osiem kolejnych dworców, które zostały umieszczone na liście dodatkowej. Ich modernizacja jest zależna od możliwości pozyskania dodatkowych środków na ten cel. Listę podstawową oraz rezerwową dworców znajdziesz w galerii poniżej. 

Najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Europie? Warszawa Zachodnia rośnie w oczach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE