Inwestycje

Zapuszczone parki w Olsztynie zyskają nowy blask. Miasto ogłosiło przetargi [ZDJĘCIA]

2023-10-02 16:01

Miasto chce rewaloryzować zabytkowe parki w Olsztynie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowy blask mogą odzyskać tereny zielone na Tracku oraz na Nagórkach. Właśnie rozpisano przetargi na ich odnowienie. Oferty można składać do 3 października. Jakie prace zostaną wykonane? Szczegóły poniżej.

Zapuszczony park na Tracku odzyska dawny blask

Miasto rozpisało przetarg na wykonanie rewitalizacji zabytkowego parku na Tracku. Obecnie teren ten jest zapuszczony. W pobliżu znajduje się dworek Beliana, który także przechodzi remont. Budynek ma być wzmocniony, trwa remont dachu, odremontowane mają być także stropy. Wszystko zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

Dworek na przełomie XVI i XVII wieku należał do polskiej szlacheckiej rodziny Grzymałów, a w połowie XIX wieku został wykupiony przez rząd pruski, w celu umocnienia wpływów niemieckich na tych terenach. Następnie budynek trafił do rodziny Belianów. Oskar Belian w latach 1877-1903 był burmistrzem miasta, które za jego rządów bardzo się rozwinęło.

Jakie prace zostaną wykonane w pobliskim parku?

- Przedmiotem zamówienia jest sporządzenie dokumentacji projektowej budowlanej i wykonawczej, specyfikacji technicznych, kosztorysów inwestorskich i ofertowych, służącej do opisu przedmiotów zamówienia na wykonanie rewitalizacji zabytkowego Parku w Tracku w Olsztynie, wraz z uzyskaniem prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę zgodnie z obowiązującym prawem. Przedsięwzięcie polega na sporządzeniu projektu rewaloryzacji terenu parku miejskiego z określeniem jego funkcji i podziału użytkowego. Projekt rewaloryzacji winien być dostosowany do współczesnych potrzeb, w oparciu o historyczne ukształtowanie terenu przy jednoczesnym poszanowaniu naturalnego charakteru przestrzeni. Zagospodarowanie terenu musi być powiązane z budynkiem dworu – napisano w specyfikacji przetargu.

Oferty można składać do 3 października.

Park na Nagórkach także zostanie odnowiony

Drugim z parków, który ma odzyskać dawny blask jest ten park Nagórki. Opis prac, jakie mają zostać wykonane, jest podobny do tego, jaki widnieje przy parku na Tracku.

- Projekt rewaloryzacji winien być dostosowany do współczesnych potrzeb, w oparciu o historyczne ukształtowanie terenu przy jednoczesnym poszanowaniu naturalnego charakteru przestrzeni. Zagospodarowanie terenu musi nawiązywać do otoczenia budynku pałacu – obecnie siedziby Muzeum Warmii i Mazur, oddziału Muzeum Przyrody w Olsztynie – czytamy w opisie przetargu.

W tym przypadku także oferty można zgłaszać do 3 października.

Na terenie parku Nagórki, oprócz wiekowych drzew, stoi pałac Bergethal. Jest to secesyjno-eklektyczny pałac z początku XX wieku. Zbudował go właściciel olsztyńskiej cegielni Max Lion w miejscu siedziby dawnego majątku Bergenthal (od którego pochodzi nazwa osiedla Nagórki). Budynek po II wojnie światowej niszczał. Najpierw w stylowych pomieszczeniach hodowano zwierzęta futerkowe, a od lat 70. XX wieku były tam mieszkania komunalne. Umieszczenie w budynku muzeum uratowało mu życie i przyniosło drugą młodość. Oprócz pałacu zachowała się również wozownia, gdzie znalazły się: muzealna biblioteka, sala edukacyjna, magazyny i pracownie.

Wspomniane parki są zabytkowe, w związku z tym wszystkie prace muszą zostać wykonane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

Dni Olsztyna 2023. Rękodzieło, tradycyjne jedzenie i tłumy zwiedzających

Pałac w Sztynorcie popadł w ruinę. Potrzebna gigantyczna kwota na renowację

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE