Zamek krzyżacki w Barcianach na sprzedaż. Ile trzeba zapłacić?

i

Autor: Wikimedia Commons: Włodzimierz Jacek Adamski (CC-BY-SA-3.0-migrated) https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Barciany_-_Castle_02.jpg Zamek krzyżacki w Barcianach na sprzedaż. Ile trzeba zapłacić?

Biznes

Zamek krzyżacki w Barcianach na sprzedaż. Ile trzeba zapłacić?

2023-03-28 9:54

Warmia i Mazury głównie znane są z przepięknych jezior i dzikiej przyrody będącej jednym z największych skarbów regionu. Warto jednak pamiętać, że znajdziemy tu także wyjątkowe budowle. Jedna z takich została wystawiona na sprzedaż. Chodzi o średniowieczny zamek krzyżacki mieszczący się w Barcianach na Mazurach. By jednak nabyć taką perełkę, trzeba sporo zapłacić.

Średniowieczny zamek na Mazurach na sprzedaż

O ofercie sprzedaży zamku w Barcianach pisaliśmy kilka miesięcy temu. Wówczas właściciel wystawił go za 8 mln złotych. Chętnych jednak nie było. Pojawiła się więc nowa oferta. Tym razem za 12 milionów złotych.

– Średniowieczny Zamek Krzyżacki jest doskonałym przykładem architektury militarnej Zakonu Krzyżackiego – jednego z najlepiej zachowanych zamków konwentualnych (tj. Budowli wzniesionej jako siedziba władzy terytorialnej i rycerzy stanowiących jej załogę). Zamek położony jest w jednym z najpiękniejszych regionów Polski – Mazurach, w sąsiedztwie wielu atrakcji turystycznych oraz miejscowości zaliczanych do topowych mazurskich lokalizacji – czytamy w ofercie.

Jak podkreśla sprzedawca, będzie to miejsce idealne dla projektów inwestycyjnych takich jak hotel, miejsce organizacji konferencji i wydarzeń kulturalnych, ale też miejsce do uprawiania sportu i rekreacji. Zamek posiada bowiem własne jezioro, przez które można dopłynąć do centrum Barcian. Obecnie jest częściowo zarośnięte. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by odtworzyć zbiornik wodny.

Historia zamku w Barcianach

Zamek w Barcianach to krzyżacki zamek z XIV wieku w stylu gotyckim, położony we wsi Barciany w powiecie kętrzyńskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Prace przy budowie zamku rozpoczęto prawdopodobnie już przed 1380 rokiem. Trwały one do początku XV wieku. Zamek był siedzibą prokuratora do końca istnienia państwa krzyżackiego, czyli do sekularyzacji Prus w 1525 roku. Od 1533 roku w zamku rezydowali starostowie, a w latach 1842-1945 znajdował się on w rękach prywatnych. Po drugiej wojnie światowej zamek zaadaptowano na siedzibę Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W skrzydle wschodnim urządzono mieszkania dla pracowników, a w przyziemiu umieszczono stołówkę. Od 2000 roku zamek jest własnością prywatną.

Źródło: leksykonkultury.ceik.eu

Opuszczona willa w Elblągu