Limit węgla na rodzinę. Ile ton będzie można kupić za 2000 złotych od gminy?

i

Autor: Unsplash: Samuel Han Limit węgla na rodzinę. Ile ton będzie można kupić za 2000 złotych od gminy?

Limit węgla za 2000 złotych. Ile ton będzie można kupić od gminy?

2022-10-27 10:54

Niebawem ruszy sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie, czyli nie wyższej niż 2000 zł. Tańszy węgiel nie będzie jednak dostępny dla wszystkich. Do tego obowiązywać mają limity na zakup węgla przez jedno gospodarstwo domowe. Kto zatem będzie uprawniony do zakupu węgla po preferencyjnej cenie i ile ton będzie przysługiwało jednej rodzinie? Tłumaczymy.

Zakup preferencyjny węgla przez gospodarstwa domowe

Ustawa o dystrybucji węgla przez gminy została przyjęta przez Senat. Oznacza to, że najprawdopodobniej już od początku listopada możliwy będzie zakup węgla w preferencyjnej cenie. Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów (PGE Paliwa oraz Węglokoks) po 1,5 tys. zł za tonę, a następnie sprzedawać go mieszkańcom po maksymalnie 2 tys. zł za tonę. Jeśli gmina nie przystąpi do zakupu węgla z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych i nie zrobi tego także żadna z gmin sąsiednich, to o prawo do sprzedaży po preferencyjnej cenie będzie mógł ubiegać się podmiot prywatny, który będzie sprzedawać węgiel w cenie nie wyższej niż 2,2 tys. zł (zamiast 2 tys. zł w przypadku samorządów).

Kto będzie uprawniony do zakupu węgla po preferencyjnej cenie?

Aby kupić tani węgiel od samorządu, mieszkańcy będą musieli złożyć do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie to będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.

Czy prawo do zakupu preferencyjnego będzie przysługiwało także tym, którzy nabyli wcześniej węgiel po przystępnej cenie (np. w sklepie PGG)?

Nie, nie będzie przysługiwało. Wniosek o zakup preferencyjny będzie zawierał oświadczenie, że ani wnioskodawca, ani żaden członek jego gospodarstwa domowego nie kupili paliwa stałego na sezon grzewczy 2022–2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości, co najmniej takiej jak będzie określona w rozporządzeniu.

Jeśli wniosek będzie dotyczyć zakupu do końca 2022 r., oświadczenie będzie dotyczyć ilości wskazanej w rozporządzeniu dla okresu do końca tego roku. Gdy wniosek będzie dotyczył zakupu od 1 stycznia 2023 r., to w oświadczeniu wskazywana będzie ilość węgla przewidziana na cały sezon grzewczy.

Limit zakupu węgla w cenie preferencyjnej. Ile ton na jedno gospodarstwo?

W ramach zakupu preferencyjnego członek gospodarstwa domowego będzie mógł kupić węgiel w dwóch partiach:

  • do końca 2022 r.,
  • od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r.

Ilości możliwe do zakupu w tych okresach określi rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych. Obecny projekt zakłada dwie transze po 1,5 tony. Ustawa daje także radom gminnym możliwość określenia kryteriów pierwszeństwa do zakupu preferencyjnego, żeby rodziny najbardziej potrzebujące mogły go kupić w pierwszej kolejności.

A. MOSKWA: WĘGIEL DO 2 TYS. W PRZYSŻŁYM TYGODNIU W GMINACH
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE