Spalanie liści na działce grozi mandatem

i

Autor: Straż Miejska Olsztyn Spalanie liści na działce grozi mandatem

Wpadli, robiąc porządki na działkach. Sypią się mandaty [AUDIO]

2022-10-19 22:24

Spalanie to ostatnio palący temat w całym kraju. Trwa sezon jesiennych porządków na działkach, a mandaty za nielegalne ogniska sypią się na potęgę. Wbrew pozorom, karalne jest nawet spalanie liści. O szczegółach w artykule.

Spalanie odpadów jest zakazane

Robisz porządki na działce? Uważaj, co spalasz. Spalanie odpadów jest zakazane i grozi mandatem. A liście również zaliczane są do odpadów.

W ostatnich dniach strażnicy podczas realizacji zgłoszeń dyżurnego ujawnili kilka wykroczeń związanych ze spalaniem odpadów na terenie ogrodów działkowych. Tylko jednego dnia w wyniku przeprowadzonych kontroli ukaranych zostało czterech działkowiczów, którzy do ognia wrzucali m. in. odpady zielone, lakierowane deski czy folie – mówi Kamil Sułkowski z olsztyńskiej Straży Miejskiej. - Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 191 Ustawy o odpadach) obowiązuje całkowity zakaz spalania odpadów. Części roślin pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów czy też parków również są odpadami, a co za tym idzie ich spalanie jest zabronione. Ponadto obowiązują przepisy, które zobowiązują nas do prowadzenia selektywnego zbierania odpadów, więc nie możemy wrzucać odpadów zielonych do pojemników na odpady komunalne.

Posłuchaj: o spalaniu odpadów na działkach z rzecznikiem strażników miejskich Kamilem Sułkowskim rozmawia Rozalia Chudzik

Warmia czy Mazury? Gdzie leżą te miejscowości? Quiz

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Olsztyn leży na...

Co zatem począć z problemowymi odpadami? Nadają się one do kompostowania, ale można je także przekazywać firmie odbierającej odpady komunalne. Do pojemników na odpady zielone wrzucamy: trawę, liście, drobne gałęzie, kwiaty, owoce z ogrodu, korę. Nie wrzucamy natomiast odpadów, które nie ulegają rozkładowi biologicznemu oraz ziemi.

Olsztyńscy strażnicy miejscy mają do dyspozycji dron, dzięki któremu skuteczniej i szybciej odnajdują źródło zadymienia. Tak było w przypadkach dymiących kominów, a po zakończeniu sezonu grzewczego kontrole częściej będą dotyczyły ognisk na działkach.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE