Wojewoda robi pompki w gabinecie. Wrzucił nagranie do sieci! Tak wspiera dziecko chore na SMA

i

Autor: Facebook: Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski Wojewoda robi pompki w gabinecie. Wrzucił nagranie do sieci! Tak wspiera dziecko chore na SMA

Wojewoda robi pompki w gabinecie. Wrzucił nagranie do sieci! Tak wspiera dziecko chore na SMA

2023-02-16 9:52

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, na którym wykonuje pompki w gabinecie. W ten sposób wojewoda Chojecki dołączył do akcji wspierania małej dziewczynki Kingi Rydz z Olsztyna, która jest chora na rdzeniowy zanik mięśni i nie należy się jej refundacja tzw. najdroższego leku świata.

Wojewoda robi pompki w gabinecie. Wrzucił nagranie do sieci

Wojewoda Artur Chojecki zamieścił film w mediach społecznościowych w środę (15 lutego) wieczorem. Widać na nim, jak ubrany w sportowy strój wojewoda w gabinecie urzędu wykonuje pompki. - Z chęcią włączam się do dzieła pomocy małej Kindze - mówi wojewoda i wykonuje ćwiczenia. Po nich Chojecki powiedział, że wpłacił pieniądze na leczenie dziewczynki i zachęcił do tego innych. Nominował też do sportowego wyzwania m.in. starostę olsztyńskiego i urzędników swojego gabinetu.

Kinga Rydz z Olsztyna choruje na SMA. Potrzebne są pieniądze na najdroższy lek świata

Poprzez robienie pompek w gabinecie wojewoda Chojecki przyłączył się do zbiórki pieniędzy na tzw. najdroższy lek świata (Zolgensma) dla Kingi Rydz z Olsztyna. Dziewczynka jest jednym z 17 małych dzieci w Polsce, którym nie należy się refundacja tego leku przez państwo, ponieważ byli za duzi, gdy rozpoczęła się refundacja, lub podjęli leczenie innym lekiem. Rodzice tych 17 dzieci w publicznych zbiórkach i akcjach starają się zebrać pieniądze na lek - obecnie jest to koszt ok. 9,5 mln zł.

Zbiórka pieniędzy dla małej Kingi jest prowadzona w regionie i za po mocą portalu siepomaga.pl od kilku miesięcy. Dotychczas udało się zebrać nieco ponad 2 mln zł, a - co podkreślają bliscy dziewczynki - czasu jest coraz mniej, ponieważ gdy Kinga przytyje 2 kg (tj. osiągnie wagę 13 kg) nie będzie mogła skorzystać z terapii Zolgensmą.

Aby zebrać potrzebne pieniądze, w ostatnim czasie w Olsztynie zorganizowano koncert dla Kingi, datek dla dziewczynki przekazali organizatorzy wenty dobroczynnej, prowadzone są internetowe aukcje fantów.

W styczniu w sejmie powstał parlamentarny zespół, który zabiega o zrefundowanie leczenia dla wszystkich 17 chorych maluchów.

Obecnie w Polsce są badania przesiewowe noworodków w kierunku SMA, więc kolejne dzieci, które będą potrzebowały leczenia, otrzymają je po tych badaniach.

Refundacja leczenia lekiem Zolgensma obowiązuje w Polsce od 1 września ubiegłego roku.

Najsłynniejszy wolontariusz WOŚP odzyskał skradziony element wózka inwalidzkiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE