ciekawostki

Wkładasz tę roślinę do koszyczka wielkanocnego? Uważaj, bo jest trująca. Niewiele osób o tym wie

2024-03-31 11:17

W Wielką Sobotę tradycyjnie święcone są pokarmy, które następnie spożywamy podczas wielkanocnego śniadania. Koszyczek wielkanocny, najczęściej z wikliny, wiele osób przyozdabia listkami bukszpanu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że roślina ta jest trująca. Kto jest szczególnie narażony na zatrucie i czym się ono objawia? Szczegóły poniżej.

Koszyczek wielkanocny wypełniony pokarmami, które święcimy w Wielką Sobotę, a następnie spożywamy podczas uroczystego śniadania wielkanocnego, nazywany jest także święconką. To jeden z ważniejszych symboli wielkanocnych. W skład święconki wchodzą jaja w postaci kolorowych pisanek – symbol nowego życia, baranek cukrowy symbolizujący zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, sól kuchenna mająca chronić przed zepsuciem, chleb, wędliny, chrzan, pieprz czy babka wielkanocna. Koszyk, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu, zwanego także gryszpanem.

Bukszpan w koszyczku wielkanocnym. Niewiele osób wie, że jest trujący

Bukszpan zwyczajny to gatunek krzewu należący do rodziny bukszpanowatych. Występuje w Afryce Północnej, Europie Środkowej i Południowej, w Azji Mniejszej i na Kaukazie, aż po Himalaje. W Polsce tylko sadzony jako roślina ozdobna. Niewiele osób jednak wie, że bukszpan zawiera szkodliwe alkaloidy. Trujące są wszystkie jego części (nawet korzenie). Nie oznacza to jednak, że nie możemy dotykać rośliny i przyozdabiać nią wielkanocnego koszyczka. Zatrucie bukszpanem następuje bowiem wyłącznie w wyniku połknięcia owoców czy liści. Dlatego, jeżeli decydujemy się na bukszpan w ogrodzie lub zamierzamy włożyć go do święconki, uważajmy na małe dzieci. To właśnie one są szczególnie narażone na zatrucie.

Typowymi objawami zatrucia bukszpanem są: biegunka, dreszcze, drgawki, wymioty, ale też problemy z oddychaniem. Wówczas należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do szpitala. 

20 pytań na temat Wielkanocy. Odpowiedz prawda czy fałsz. Komplet zdobędzie mało kto!

Pytanie 1 z 20
Wielkanoc wypada zawsze pomiędzy 20 marca a 30 kwietnia.
Od 5 pokoleń drapią pisanki wielkanocne