Węgorzewo: Do muzeum trafiły CENNE EKSPONATY! Przeleżały w ziemi kilkadziesiąt lat

i

Autor: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie Węgorzewo: Do muzeum trafiły CENNE EKSPONATY! Przeleżały w ziemi kilkadziesiąt lat

Węgorzewo: Do muzeum trafiły CENNE EKSPONATY! Przeleżały w ziemi kilkadziesiąt lat

2021-03-11 10:18

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie powiększyło swoje zbiory o dwa cenne eksponaty. Dwie sztuki broni palnej z okresu II wojny światowej przekazali placówce węgorzewscy policjanci. Zabytkowa broń została znaleziona podczas prac ziemnych na terenie miejscowości Trygort w 2020 roku.

We wrześniu 2020 roku jeden z mieszkańców Trygortu powiadomił węgorzewską policję, że podczas prac ziemnych wykopał elementy starej broni. Funkcjonariusze zabezpieczyli znalezisko. Następnie biegły sądowy z zakresu balistyki stwierdził, że zabezpieczone przedmioty nie są bronią palną w rozumieniu ustawy o broni i amunicji, ze względu na ich znaczne uszkodzenie. W zawiązku z tym węgorzewscy policjanci wyszli z inicjatywą przekazania broni do muzeum. Sąd przychylił się do tego wniosku i w środę (10 marca) zabezpieczone przedmioty zostały przekazane Panu Jerzemu Łapo przedstawicielowi Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

- Rączki zamkowe obu karabinów nie są zakończone „klasycznymi” kulkami, lecz ich końcówki ukształtowane są na płasko, podobnie jak w niektórych modelach Mannlichera. Jednak m.in. budowa komory nabojowej wskazuje, że w Trygorcie odkryto elementy niemieckich karabinów Mausera, być może jakieś odmiany wzoru 88/97 lub 98. Ich relikty są mocno skorodowane, jednak liczymy, że po zakończeniu konserwacji, będziemy znali pełne parametry tej broni – powiedział Jerzy Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. – Intrygujący jest kontekst ukrycia tych karabinów w ziemi. Nie można wykluczyć, że zakopali je pośpiesznie członkowie Volksstrurmu, którzy w styczniu 1945 roku mieli powstrzymać ofensywę Armii Czerwonej. Ale mamy też kilka innych przypuszczeń. Spróbujemy rozwiązać tę zagadkę. W przyszłości trygorckie karabiny będą eksponowane na wystawie „Dar dla Muzeum” - dodał.

CZYTAJ TEŻ: Ostróda: Ewakuacja przy ul. Garnizonowej. Mężczyzna groził, że wysadzi mieszkanie

Policja przypomina, że niedopuszczalne jest posiadanie broni czy amunicji bez odpowiedniego zezwolenia. - Przepisy w tym zakresie są ostre i jasne. Posiadanie choćby jednego naboju może przysporzyć kłopotów prawnych. Wiemy, że szczególnie mężczyzn kusi amunicja lub broń, w celach kolekcjonerskich. Przypominamy więc, że przechowywanie w mieszkaniu bez pozwolenia nawet tzw. ślepego naboju, który zawiera proch i spłonki (jest amunicją w rozumieniu prawa), również stanowi przestępstwo - tłumaczą policjanci.

Raport z Anteny 10.03, godz.10