Wata cukrowa rośnie na drzewach? Takie cuda sfotografowali leśnicy z Warmii i Mazur

2021-01-05 13:22

Leśnicy z Warmii i Mazur sfotografowali spektakularne zjawisko, które wyglądem przypomina... watę cukrową. Niestety nie jest ona jadalna. Sprawcą białych włosków wyrastających z drewna jest grzyb Łojówka różowawa. Więcej o tym czytaj w artykule.

Od pewnego czasu w lesie możemy zauważyć "wyrastające’" z drewna białe włoski o długości do 20 cm. Dzieje się tak, gdy woda zostaje powoli wypychana z drewna. Wówczas może wystąpić to zjawisko.

Jak informują leśnicy z Nadleśnictwa Wipsowo, prowodyrem całego zajścia jest grzyb Łojówka różowawa (Exidiopsis effusa), którego możemy znaleźć na martwym drewnie w  lasach liściastych i mieszanych. Atakuje on takie gatunki jak: buk pospolity czy brzoza brodawkowata. Aby doszło do zjawiska "lodowej waty" musi wystąpić duża wilgotność oraz niewielki mróz. Grzyb hamuje powstawanie kryształków lodu podczas przejścia wody ze stanu ciekłego w szklisty – jest to tak zwany proces witryfikacji.

- Po raz pierwszy zjawisko to zauważono w 1918 roku. Przyczynę zajścia odkryli w 2015 niemieccy oraz szwajcarscy naukowcy, a dziś możemy spotkać już w Polsce między innymi w Leśnictwie Radostowo Nadleśnictwa Wipsowo. - tłumaczy Krzysztof Białecki z Nadleśnictwa.

ESKA XD #013
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE