Warmińsko-mazurskie: Blisko 90 ochotników do WOT złożyło przysięgę wojskową

2021-01-18 13:12
Blisko 300 ochotników wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej i stało się żołnierzami Wojska Polskiego
Autor: Wojska Obrony Terytorialnej Blisko 300 ochotników z całej Polski wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej i stało się żołnierzami Wojska Polskiego

Blisko 90 ochotników do pełnienia służby w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę przysięgę wojskową w Braniewie, Morągu i Giżycku. Kolejnych 39 żołnierzy otrzymało patenty na pierwszy stopień podoficerski.

Jak poinformowała PAP szer. Sabina Mazurek z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, wśród zaprzysiężonych znaleźli się m.in. dziennikarze, elektrycy, pielęgniarki, nauczyciele, pasjonaci militariów i historii, prawnik, lekarz czy instruktor sztuk walki.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną uroczystości w Braniewie, Morągu i Giżycku odbywały się w ścisłym reżimie sanitarnym, bez zaproszonych gości.

Czytaj też: Olsztyn: Ślubowanie 80 nowych policjantów. Zobacz zdjęcia z uroczystości!

W liście do nowych żołnierzy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że przysięga wojskowa to symbol wyjątkowego zobowiązania wobec państwa i narodu. - Jesteście w gronie pierwszych Terytorialsów, którzy składają przysięgę w tym roku. Wstępujecie w szeregi wyjątkowej formacji, której nadrzędnym celem jest obrona i wsparcie lokalnej społeczności - zarówno w czasie wojny, jak i w czasie pokoju, także w sytuacjach takich jak obecna pandemii - napisał.

Szef MON dodał, że wojska OT w tym trudnym okresie potwierdzają swoją wartość, aktywnie i skutecznie uczestnicząc w walce z koronawirusem.

Większość osób składających przysięgę w ten weekend, to uczniowie, studenci i nauczyciele, którzy odbyli szkolenie podstawowe w ramach projektu "Ferie w mundurze".

- Gratuluję Wam decyzji jaką podjęliście i jednocześnie dziękuję, że zdecydowaliście się służyć ojczyźnie w tym trudnym czasie pandemii - powiedział podczas uroczystości dowódca brygady płk Mirosław Bryś.

W Morągu odbyła się również promocja podoficerska 39 żołnierzy, którzy otrzymali patenty na pierwszy stopień podoficerski. Są to absolwenci kursu SONDA - projektu dla liderów, w którym może wziąć udział wyselekcjonowana grupa kandydatów.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 r. W szeregach OT jest ponad 27 tys. żołnierzy.

(PAP)

ESKA XD #014
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE