Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy

i

Autor: Pixabay.com

edukacja

Warmińsko-Mazurski sanepid ruszył z kampanią edukacyjną przeciwko kleszczom

2023-03-28 14:26

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie rozpoczęła akcję edukacyjną „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy”. Celem kampanii jest propagowanie zasad ochrony przed kleszczami, edukacja w zakresie prawidłowego usuwania kleszcza oraz zwiększenie społecznej świadomości w zakresie profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze.

Pomysł kampanii zainicjowała przeprowadzona analiza epidemiologiczna zachorowań na choroby odkleszczowe. W każdym roku wzrasta liczba zachorowań na boreliozę. W 2022 r. zapadalność na tę chorobę w woj. śląskim jak i warmińsko-mazurskim była powyżej średniej krajowej. W woj. śląskim wynosiła 48,9, w woj. warmińsko-mazurskim 61,4, a w Polsce 45,4. Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na boreliozę, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny i Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zainicjowali działania informacyjno-edukacyjne skierowane do ogółu społeczeństwa.

- Kleszcze właściwie występują teraz wszędzie. Jeżeli mają jakąś roślinność, jakieś krzewy do 1,5 metra, jeżeli mają te warunki dobre do swojego bytowania to mogą tam być. Czyli w parkach, na działkach oraz terenach, o których często zapominamy, czyli placach zabaw. Zawsze tam jest trawa i roślinność liściasta, którą uwielbiają kleszcze – mówi Radosław Gruss z olsztyńskiego sanepidu.

Posłuchaj: Radosław Gruss z Warmińsko-Mazurskiego sanepidu o akcji "Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy"
Sonda
Wiesz, jak wyciągnąć kleszcza?

Borelioza jest przewlekłą wielofazową chorobą układową charakteryzującą się występowaniem objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i neurologicznych. Różnorodność objawów oraz podobieństwo do wielu innych schorzeń znacznie utrudnia rozpoznanie choroby.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE