W tym mieście Mazurska Pętla Rowerowa jest prawie gotowa! Zobacz jak wygląda [ZDJĘCIA]

2021-09-27 13:30

Chociaż, według projektu Mazurska Pętla Rowerowa ma być gotowa do końca 2023 roku, 43-kilometrowy, piski odcinek tego liczącego aż 310 km jednolitego szlaku, jest już prawie ukończony. Brakuje jeszcze oznakowania odcinków leśnych, które ma zostać wykonane w przyszłym roku. Zobaczcie zdjęcia!

Pod względem budowy ścieżek rowerowych Pisz znajduje się na pierwszym miejscu wśród jedenastu innych gmin uczestniczących w projekcie. - Czekamy też na wyłonienie wykonawców Miejsc Obsługi Rowerzystów, które w naszej gminie mają powstać Kwiku i Wiartlu - informuje UM Pisz. MOR-y wyposażone będą w wiaty, zadaszenia, sanitariaty oraz stojaki na rowery. 

W minione wakacje mogliśmy przemierzać gminę Pisz z południa na północ i dalej w kierunku Orzysza lub w przeciwną stronę – na Krzyże i Ruciane-Nida. Co prawda, w pewnych miejscach, np. w pobliżu Kanału Jeglińskiego musieliśmy liczyć z utrudnieniami, lecz teraz inaczej. – Wskazany teren był podmokły, dlatego wykonawca inwestycji wymienił, a następnie zagęścił grunt, dopiero wtedy został wylany dywanik asfaltowy. Dokonane badania i pomiary wykazały, że obszar na którym wykonano podbudowę jest odpowiednio utwardzony i można bez przeszkód z niego korzystać – zapewnia Jarosław Pesta, ze Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, koordynator projektu „Mazurska Pętla Rowerowa”

Pisz. Zaskakujący finał kradzieży roweru z parku

Oprócz odcinka pomiędzy Imionkiem, a Jeglinem efekty prac widać np. w okolicach Szczech Wielkich, Zdor i Kwiku. Budowa 13 km wydzielonych ścieżek rowerowych kosztowała 10,7 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosiło ponad 9 mln zł.

Trwają ostatnie prace wykończeniowe związane z przebudową dróg szutrowych – we wspomnianym wcześniej Kwiku, Wiartlu oraz na odcinkach Maldanin-Imionek, Wąglik-Jabłoń, i Wiartel Mały-Wiartel. Zakres prac przewidywał profilowanie i równanie tras o szerokości jezdni 4,5 m oraz poboczy, także tzw. korytowanie nawierzchni. Zabieg ten polegał na przygotowaniu podłoża do ułożenia grubego materiału utwardzającego, którego rezultatem jest nowa nawierzchnia szutrowa na podbudowie stabilizowanej cementem. Wartość zadania wynosi ponad 2 mln zł. Pieniądze pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Z uwagi na fakt, że modernizowana jest cała szerokość dróg szutrowych, a tylko 1,5 m szerokości stanowi koszt kwalifikowany w projekcie, dofinansowanie w przypadku tego zadania wyniosło około 530 tys. zł. Pozostałą kwotę stanowi wkłady własny Gminy Pisz.

Roboty toczą się także na drodze krajowej nr 63. W Jeglinie przestawiono słupy telekomunikacyjne oraz położono warstwę wiążącą i ścieralną ścieżki, natomiast w Maldaninie trwają prace związane z wykonywaniem podbudowy.

Źródło: UM Pisz

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE