Otwarty Budżet Akademicki UWM 2023

i

Autor: Oskar Biedrzyński

Edukacja

UWM wśród najlepszych szkół wyższych na świecie. Sprawdź, które miejsce zajął w prestiżowym rankingu

2023-05-17 9:40

Poznaliśmy wyniki 12. edycji The Center for World University Rankings (CWUR). Do rankingu trafia tylko 10 proc. uczelni z całego świata. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie także znalazł się na liście. Sprawdź, które miejsce zajął.

Ranking najlepszych uczelni świata

CWUR to ranking najlepszych szkół wyższych z całego świata. Do zestawienia trafia tylko 10 proc. z 20,5 tysiąca ocenianych uczelni. Na podium znalazły się uczelnie ze Stanów Zjednoczonych. Na pierwszym miejscu uplasował się Uniwersytet Harvarda. Kolejne miejsca przypadły Instytutowi Technicznemu w Massachusetts (MIT) oraz Uniwersytetowi Stanforda. Wśród europejskich szkół wyższych najlepszy okazał się Uniwersytet w Cambridge (Wielka Brytania), który zajął 4. miejsce, a tuż za nim uplasował się także brytyjski Uniwersytet Oksfordzki.

Polskie uczelnie w rankingu

Wśród polskich uczelni najwyższe miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński (383. pozycja w globalnym zestawieniu). Następnie wśród najwyżej sklasyfikowanych szkół wyższych znalazł się Uniwersytet Warszawski (409. miejsce), a „polskie” podium zamyka Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, która znalazła się na 602. miejscu.

UWM w prestiżowym zestawieniu. Które miejsce zajął?

Olsztyński uniwersytet również znalazł się na liście 2 tys. najlepszych szkół wyższych świata. W tym roku zajął 1525. pozycję, co oznacza, że jest też jedną z 7,5 proc. najlepszych uczelni ocenianych przez twórców listy. W zestawieniu najlepszych polskich uniwersytetów klasycznych ujętych w CWUR, UWM zajął 9. miejsce. To wynik lepszy niż w poprzednich latach. W 2022-2023 było to 1537. miejsce.

Jakie czynniki brano pod uwagę przy ocenie?

Twórcy rankingu CWUR wyjaśnili, że zestawienie wykorzystuje siedem „obiektywnych i solidnych wskaźników pogrupowanych w cztery obszary”:

  1. Jakość edukacji - mierzona liczbą absolwentów uczelni, którzy zdobyli prestiżowe wyróżnienia naukowe, w stosunku do wielkości uczelni (25 proc.);
  2. Zatrudnialność absolwentów – mierzona liczbą absolwentów uczelni, którzy zajmowali czołowe stanowiska w największych firmach w stosunku do wielkości uczelni (25 proc.);
  3. Kadra akademicka - mierzona liczbą naukowców, którzy zdobyli prestiżowe wyróżnienia naukowe (10 proc.);
  4. Badania:
  • Wyniki badań - liczba artykułów naukowych (10 proc.)
  • Publikacje wysokiej jakości - liczba artykułów naukowych pojawiających się w czołowych czasopismach (10 proc.)
  • Wpływ - liczba artykułów naukowych pojawiających się we wpływowych czasopismach (10 proc.)
  • Cytowania – liczbą cytowań prac naukowych (10 proc.).
II Memoriał Zbigniewa Ludwichowskiego. Olsztyn, Stadion UWM w Kortowie