Sprzątanie zaplanowano między innymi w Parku Centralnym

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyna Sprzątanie zaplanowano między innymi w Parku Centralnym

Ukraiński "Subotnik" także w Olsztynie [AUDIO]

2022-04-08 14:44

Takiej akcji, jaka odbędzie się już w sobotę (9 kwietnia) w stolicy Warmii i Mazur jeszcze nie było."Subotnik" jest wiosenną, ukraińską tradycją. Przedsięwzięcie odbędzie się w szeregu miast, także tych największych, jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 08.04.2022

„Subotnik” w Olsztynie

Ukraińska tradycja dociera również na Warmię i Mazury. Jest to akcja sprzątania parków i lasów. Jak podkreślają pomysłodawcy - to forma odwdzięczenia się miastu i jego mieszkańcom za wsparcie okazane im przez lokalną społeczność. Ukraińska idea pojawiła się pośród uchodźców, który po rosyjskiej agresji na ich kraj przyjechali do Polski.

W Olsztynie udział w akcji zadeklarowało 40 osób - mówi organizatorka przedsięwzięcia, Jarosława Woroniuk.

Zgodnie z planem 25 osób zajmie się Parkiem Centralnym, zaś pozostałych 15 - Parkiem Jakubowo. Przy pracach będzie pomagać dwóch inspektorów Zarządu Dróg Zieleni i Transportu.  Zapewniamy wszystkim uczestnikom rękawiczki, worki, grabie i inne niezbędne akcesoria - mówi Michał Koronowski ze ZDZiT w Olsztynie. - W przypadku deszczowej pogody otrzymają także płaszcze. Uczestnicy akcji zbierają się w sobotę o 9:00 przed ratuszem przy pl. Jana Pawła II.

Posłuchaj: o akcji "Sobotnik" mówi Michał Koronowski z olsztyńskiego ZDZiTu

W zorganizowanych obiektach w stolicy regionu w tej chwili przebywa ponad 750 uchodźców z Ukrainy. W Urzędzie Miasta Olsztyna zostało nadanych ok. 1,4 tys. numerów PESEL.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE