Uchodźcy z Ukrainy w polskich akademikach. Co z miejscami dla studentów?

2022-08-05 11:05
student, uczeń
Autor: Pixaby

Kilkuset uchodźców z Ukrainy mieszka w domach studenckich Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Gdańskiego. Uczelnie przewidują, że ze względu na większą skalę zainteresowania podjęciem studiów w Polsce wśród obywateli tego kraju, większe będzie też zainteresowanie ofertą akademików. Ale miejsc dla studentów powinno wystarczyć.

Studenci z Ukrainy stanowią od wielu lat najliczniejszą grupę studentów zagranicznych w Polsce. Jak wynika z raportów "Studenci zagraniczni w Polsce" przygotowywanych przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy", w 2012 r. na polskich uczelniach kształciło się ich 6,3 tys., w roku akademickim 2013/14 - już ponad 15 tys., a w roku akademickim 2019/20 naukę w Polsce pobierało ponad 39 tys. Ukraińców.

W ostatnich miesiącach, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, w Polsce pojawili się uchodźcy z Ukrainy - głównie kobiety z dziećmi. Przyjęto ich nie tylko w domach prywatnych, ale też m.in. w domach studenckich.

Obecnie w domach studenckich UJ przebywa 714 obywateli Ukrainy (w tym 376 uchodźców skierowanych przez właściwe organy państwowe) oraz 30 studentów w Domach Studenckich Collegium Medicum UJ. Ukraińcy niezakwalifikowani jako uchodźcy to studenci i doktoranci UJ, którzy pozostali w akademikach na wakacje. Niektórzy z nich mogą mieć także status uchodźcy" - przekazało biuro prasowe UJ w Krakowie.

Podkreślono, że obecność tych osób nie powoduje pomniejszenia liczby miejsc dostępnych dla studentów – uchodźcy kierowani przez właściwe organy korzystają wyłącznie z wolnych miejsc.

Wstępnie UJ oszacował, że większe zainteresowanie obywateli Ukrainy podjęciem studiów na UJ (lub przeniesieniem na UJ z uczelni ukraińskich) przełoży się na wzrost łącznej liczby studentek i studentów ukraińskich zamieszkujących w akademikach UJ.

UJ zapytany, czy Ukraińcy będą otrzymywali przydział do akademików na preferencyjnych warunkach przekazał, że obywatelstwo ukraińskie nie gwarantuje studentowi UJ ubiegającemu się o przyznanie miejsca w akademiku pierwszeństwa w przyznaniu miejsca.

Status uchodźcy jest uwzględniony i stanowi jeden z punktowanych kryteriów branych pod uwagę w procedury przydzielania miejsc - wskazano.

ESKA SUMMER CITY - Termy Bania Bukovina Michalowice

Z kolei w dwóch akademikach Uniwersytetu Gdańskiego zakwaterowanie znalazło ok. 440 uchodźców. Są to głównie kobiety i dzieci. Stało się to na mocy umowy użyczenia z Urzędem Miasta Sopot. Natomiast w akademikach przeznaczonych dla studentów zakwaterowanych obecnie jest ok. 50 studentów z Ukrainy.

Uchodźcy goszczą też w jednym z nieużytkowanych już domów studenckich Uniwersytetu Wrocławskiego. W ten sposób uczelnia odpowiedziała na apel marszałka województwa. Akademik został odnowiony i przystosowany do potrzeb uchodźców, w tym dzieci. Mieszka w nim obecnie 178 osób (w tym 74 dzieci) - przekazała PAP Agata Kreska z zespołu prasowego uczelni.

Zdecydowanie mniej obywateli Ukrainy przebywa w domach studenckich Uniwersytetu Szczecińskiego - w sumie 100. Oprócz studentów są to też matki i dzieci.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu gościł w swoich domach studenckich uchodźców bezpośrednio po rozpoczęciu działań wojennych w Ukrainie. Zakwaterowanie otrzymywali w Gnieźnie, Słubicach i w Poznaniu.

W części domów studenckich w Polsce studenci mogą pozostać cały rok - nie muszą wykwaterowywać się po zakończeniu roku akademickiego. W niektórych z nich dużą grupę stanowią Ukraińcy. Na przykład obecnie we wszystkich domach studenta UW zakwaterowanych jest 855 osób, z czego 147 osób stanowią obywatele Ukrainy. Zdecydowaną większość mieszkańców domów studenta, którzy pochodzą z Ukrainy - poza studentami Uniwersytetu Warszawskiego - stanowią studenci lub pracownicy uczelni ukraińskich lub rodziny studentów UW.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE