Tężnia solankowa w Lidzbarku Warmińskim niebawem otwarta. Zobacz, jak wygląda [ZDJĘCIA]

2021-06-10 10:55

W Lidzbarku Warmińskim niebawem oficjalnie otwarta zostanie tężnia solankowa. To ważny, milowy krok, który przybliża miasto do uzyskania statusu uzdrowiska. Kolejnym krokiem będzie odtworzenie żabiego stawu otoczonego drewnianymi ścieżkami spacerowymi oraz pawilon zdrowia. Kiedy dokładnie zostanie otwarta tężnia? Szczegóły w artykule.

Lidzbark Warmiński słusznie nazywany jest Perłą Warmii. Położony pośród zielonych lasów i łąk, z wysokimi pagórkami i urokliwymi dolinami ukształtowanymi tysiące lat temu przez lodowce, wyróżnia się także wyjątkowym mikroklimatem, którego zdrowotne właściwości doceniono już przed wojną, gdy istniał tu Luftkurort. Wszystko wskazuje na to, że miasto znów stanie się ważnym punktem na mapie polskich uzdrowisk. Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego od lat podejmuje szereg działań, aby miasto rozwijało się w sposób zrównoważony dla środowiska i korzystny dla mieszkańców. Nie ma tu uciążliwych fabryk i zakładów przemysłowych, są za to kilometry leśnych szlaków, ścieżek rowerowych, malowniczych parków i zieleńców jak przystało na miasto położone na obszarze tzw. zielonych płuc Polski i należące do międzynarodowego ruchu Cittaslow. Działania Burmistrza ukierunkowane są na konkretny cel – aby Lidzbark Warmiński stał się miastem uzdrowiskowym.

- Mamy ogromny potencjał, który staram się wykorzystać jak najlepiej. W dzisiejszych czasach nie ma nic cenniejszego ponad zdrowie, dlatego chcę, aby Lidzbark Warmiński był miejscem, gdzie nie tylko można bez obaw oddychać pełną piersią, ale też zdrowo żyć, bez obciążania środowiska naturalnego – powiedział Jacek Wiśniowski.

Raport z anteny 09.06, godz.10

Tężnia solankowa w Lidzbarku Warmińskim. Kiedy oficjalne otwarcie? [DATA]

Ważnym krokiem w kierunku uzyskania przez miasto statusu uzdrowiska jest kończąca się właśnie budowa tężni solankowej położonej w Parku Uzdrowiskowym Doliny Symsarny. Jej oficjalne otwarcie zaplanowano na 24 czerwca.

Konstrukcja tężni o długości ok. 100 metrów kształtem nawiązuje do ślimaka – symbolu Cittaslow, której Lidzbark Warmiński jest członkiem już od 2006 roku. Wysoka na 6 metrów konstrukcja zbudowana z drewna sosnowego wypełniona jest tarniną. Mieszkańcy, a wkrótce kuracjusze z całego kraju, będą mogli tu skorzystać ze zdrowotnych zabiegów aeroterapii, helioterapii, kinezyterapii, krioterapii, fizykoterapii i balneoterapii. Obok tężni powstał największy w mieście plac zabaw dla dzieci.

CZYTAJ TEŻ: Magiczne miejsca na Warmii i Mazurach. TOP 12, które musisz zobaczyć [ZDJĘCIA]

Budowa tężni to pierwszy etap inwestycji uzdrowiskowej. Drugi rozpocznie się jeszcze w tym roku. W odległości kilkudziesięciu metrów od tężni odtworzony zostanie tzw. żabi staw, który będzie otoczony drewnianymi ścieżkami spacerowymi, oraz pawilon zdrowia rozszerzający ofertę realizowanych zabiegów zdrowotnych.

Na podstawie informacji prasowej Urzędu Miejskiego w Lidzbarku Warmińskim

W tych sytuacjach NIE DOSTANIESZ ŚLUBU w kościele. Lista 12 powodów. Zobacz: