Testy na koronawirusa dla objętych kwarantanną. Gdzie znajdują się mobilne punkty pobrań?

2020-05-11 9:42 agada
Poznań: Gdzie zrobić badanie na koronawirusa na NFZ, za darmo? Jakie są kolejki?
Autor: pixabay.com Poznań: Gdzie zrobić badanie na koronawirusa na NFZ, za darmo? Jakie są kolejki?

Jesteś na kwarantannie i chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony koronawirusem? Od 11 maja możesz zrobić test na koronawirusa w mobilnym punkcie pobrań. Badanie to możesz wykonać w 12. dniu kwarantanny. Jakie warunki należy spełnić? Czy trzeba mieć własne auto? Gdzie na Warmii i Mazurach znajdują się takie punkty? Szczegóły w artykule na ESKA Olsztyn.

Mobilne testy na koronawirusa dla osób na kwarantannie

Badanie na koronawirusa mogą wykonać osoby w 12. dniu kwarantanny. Warunkiem jest posiadanie własnego samochodu, umożliwiającego poruszanie się bez kontaktu z innymi osobami. W Polsce łącznie uruchomionych zostanie 145 takich punktów, również w Olsztynie i innych miastach woj. warmińsko-mazurskiego.

Czytaj też: Czy lato może zatrzymać koronawirusa? Prof. Horban tłumaczy

Testy na koronawirusa tylko dla osób z własnym samochodem?

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że test na koronawirusa w moblinym punkcie pobrań mogą wykonać jedynie osoby, które posiadają własny samochód. Chodzi o zachowanie jak największego bezpieczeństwa i uniknięcia zarażenia innych osób. Oczywiście nie oznacza to, że osoby bez auta pozostają bez możliwości wykonania testu. Jeżeli nie masz możliwości bezpiecznego dotarcia do punktu pobrań, wystarczy, że skontaktujesz się z sanepidem, który ma możliwość umówienia Cię na pobranie wymazu w miejscu odbywania kwarantanny.

Mobilny test na koronawirusa. Jakie warunki należy spełnić?

Przed badaniem należy przygotować:

  • dokument ze zdjęciem,
  • numer PESEL.

Po wykonaniu badania wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, będziesz o nim również poinformowany przez laboratorium. >>TUTAJ<< znajdziesz informacje, jak zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta.

- W przypadku dodatniego wyniku, skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłoś się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym. W przypadku ujemnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić Cię z kwarantanny - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Mobilny punkt do robienia testów na koronawirusa

Mobilny punkt pobrań. Gdzie na Warmii i Mazurach?

W Polsce powstało 145 mobilnych punktów pobrań. Znajdziemy je również w województwie warmińsko-mazurskim. Ich dokładne lokalizacje znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia. >>TUTAJ<< znajdziesz szczegółowe informacje.

Posłuchaj, dlaczego olej palmowy szkodzi zdrowiu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.