Te osoby nie będą stać w kolejkach po paszport. Rząd wprowadził spore udogodnienia

i

Autor: pixabay.com Te osoby nie będą stać w kolejkach po paszport. Rząd wprowadził spore udogodnienia

Przepisy

Te osoby nie będą stać w kolejkach po paszport. Rząd wprowadził spore udogodnienia

2023-03-31 14:07

Stanie w długich kolejkach po paszport to nic przyjemnego. Zwłaszcza, gdy mamy ze sobą dziecko. Na szczęście teraz formalności związane z wnioskowaniem o paszport dla dziecka, ale też dla osoby ubezwłasnowolnionej, będą znacznie prostsze. Co dokładnie się zmienia? Szczegóły poniżej.

Wniosek o paszport dla dziecka można składać online

Od 31 marca formalności związane z wnioskowaniem o paszport dla dziecka do 12. roku życia, ale też dla osoby ubezwłasnowolnionej, nie są tak uciążliwe. Przede wszystkim nie trzeba już iść do urzędu, by złożyć wniosek o paszport dla dziecka do 12. roku życia. Można to zrobić online. Wystarczy zweryfikować swoją tożsamość online, np. za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. Następnie należy wejść na gov.pl w zakładkę „Usługi dla obywatela”, „Dokumenty i dane osobowe” i znaleźć „Uzyskaj paszport dla dziecka”. Kiedy już przejdziemy przez wszystkie zakładki, klikamy „Złóż wniosek”, wypełniamy go i dołączamy potrzebne dokumenty. Na koniec opłacamy wniosek online lub dołączamy potwierdzenie dokonanej opłaty paszportowej. Podpisujemy i wysyłamy.

To jednak nie wszystkie udogodnienia. Jeżeli dziecko nie ukończyło 5. roku życia, rodzice nie muszą zabierać go ze sobą do urzędu, żeby odebrać paszport. Dzieci w wieku od 5 do 12 lat muszą być obecne w urzędzie przy wydawaniu dokumentu, jeśli wniosek o paszport był składany online.

Zgoda na wydanie paszportu dla dziecka

Aby uzyskać paszport dla dziecka, potrzebna jest zgoda drugiego rodzica, albo – w zależności od sytuacji – opiekuna czy kuratora dziecka. Od teraz taką zgodę również można wyrazić online. To duże ułatwienie, nie tylko w sytuacji, kiedy np. rodzice czy opiekunowie mieszkają w dużej odległości od siebie, ale też np. jeśli jedno z nich pracuje w takich godzinach, że nie może stawić się w urzędzie. Teraz będzie można załatwić to w każdej chwili, używając telefonu czy laptopa.

Zgodę online można wyrazić także na wydanie paszportu dla osoby ubezwłasnowolnionej.

Znikają opłaty za wyrażenie zgody na wydanie paszportu

Do tej pory konsulaty pobierały opłatę za poświadczenie podpisu pod zgodą na paszport. Od teraz nie będziemy już ponosić kosztów z tego tytułu. Nawet jeśli będziemy składać wniosek w urzędzie, zostanie on zarejestrowany w nowym module i ta opłata nie będzie naliczana.

Ważne informacje dla mieszkających za granicą

Jeśli występujemy o paszport dla dziecka, które nie ukończyło 5. roku życia, cały proces do wydania paszportu może odbyć się online. Dzięki usłudze aktywowanej w listopadzie 2022 r., paszport może zostać przesłany do domu kurierem pod warunkiem, że jest to adres zagraniczny. Nie można więc wystąpić o paszport, mieszkając np. w Londynie i zamówić usługi dostarczenia dokumentu kurierem na adres np. w Warszawie.

Do tej pory, wyrażając zgodę na wydanie paszportu stacjonarnie (w konsulacie), musieliśmy poświadczyć podpis pod tą zgodą i za to wnosiliśmy opłatę. Dzięki nowym rozwiązaniom nie musimy już tego robić, a więc nie ponosimy dodatkowych kosztów z tego tytułu.

BABCIOWE? Niech się WYPCHA! Polacy pokłócili się o TUSKA! | Komentery
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE