Ponad półtora miliona dowodów do wymiany

i

Autor: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Ponad półtora miliona dowodów do wymiany

Te dowody stracą ważność. Resort cyfryzacji ostrzega, by się pośpieszyć!

2020-12-11 13:11

Ponad półtora miliona Polaków musi w przyszłym roku wymienić swój dowód osobisty. By otrzymać nowy dokument jak najszybciej, najlepiej złożyć wniosek przez internet. Czasu na to pozostało jednak niewiele. - podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji.

Atak zimy w Białymstoku

Ponad półtora miliona dowodów do wymiany

Dowód osobisty jest ważny 10 lat. W 2021 roku ważność stracą dowody ponad półtora miliona Polaków. Dlatego lepiej nie zwlekać z jego wymianą. Resort cyfryzacji zachęca, by zawnioskować o niego internetowo. Co ważne, nowy dowód wydawany jest bezpłatnie.

Jak internetowo złożyć wniosek o nowy dowód osobisty?

Wystarczy założyć profil zaufany na portalu GOV.pl oraz mieć przygotowane odpowiednie zdjęcie. Po zalogowaniu się do profilu klikamy w e-usługę "Uzyskaj dowód osobisty", a następnie wybieramy opcję "Złóż wniosek o dowód osobisty". Kolejne kroki to:

  • Wybieramy powód ubiegania się o dowód.
  • Wybieramy dowolny urząd, w którym odbieramy później gotowy dowód.
  • Zaznaczamy, czy chcemy mieć podpis osobisty.
  • Dołączamy zdjęcie.
  • Sprawdzamy, czy dane na wzorze dowodu są poprawne – znajdziemy je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
  • Uzupełniamy brakujące dane kontaktowe. Lepiej upewnić się, że mamy w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymamy na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym później odbieramy dowód.
  • Sprawdzamy i podpisujemy wniosek profilem zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymamy na swoją skrzynkę na profilu zaufanym oraz na e-mail podany we wniosku. Na dokument będziemy czekać maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.

- Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektronicznym. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca ubiegłego roku – tłumaczy minister Marek Zagórski. - Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów – dodaje sekretarz stanu w KPRM.

Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.

Od sierpnia wniosek złożymy jedynie osobiście

Jeżeli chcemy złożyć wniosek online, trzeba się jednak pośpieszyć. Już w sierpniu wejdą w życie nowe unijne przepisy, które spowodują, że złożenie wniosku o nowy dowód osobisty będzie możliwe jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie. A to dlatego, że od sierpnia 2021 r. w warstwie elektronicznej dowodów zamieszczane będą odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu powróci również własnoręczny podpis jego właściciela.

Co ważne, zmiany nie spowodują, że wszyscy będą musieli wymienić swoje dowody. Dokumenty będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych.

Szczegóły dotyczące wymiany dowodów osobistych znajdziesz również na oficjalnej stronie Ministerstwa Cyfryzacji

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE