Trwają szczepienia przeciw COVID19

i

Autor: Marcin Szydłowski Rejestracja seniorów 70+, szczepienia w DPS-ach i w grupie "0"

Szczepienia przeciwko COVID19. Trwa rejestracja seniorów 70+, zmienia się kolejność[AUDIO]

2021-01-23 18:18

W piątek ruszyły zapisy seniorów powyżej 70 lat na szczepienia przeciw Covid-19. Z kolei rząd wprowadza zmiany w kolejności szczepień. Od 15 stycznia każdy, kto ukończył 18 lat, może zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. Jak informują urzędnicy, w momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla Twojej grupy - dostaniesz maila.

Napad na kantor w Olsztynie

Od piątku seniorzy powyżej 70. roku życia mają wystawione e-skierowanie i mogą umówić się na szczepienie. Pozostali obywatele mogą zgłosić swoją chęć zaszczepienia się i poczekać na wystawienie e-skierowania. Nie obyło się jednak bez problemów. Trudno było dodzwonić się na infolinię, a przed przychodniami można było spotkać długie kolejki seniorów. W Olsztynie w niektórych miejscach pojawiły się kartki z informacją, że wolnych terminów na szczepienie nie ma do końca marca:

Aktualnie nie rejestrujemy na szczepienia przeciwko COVID19 – to jakieś nieporozumienie! - mówi jedna z olsztyńskich seniorek, którą można było spotkać przed budynkami przychodni.

Posłuchaj: seniorka z Olsztyna w kolejce do rejestracji na szczepienie przeciw COVID19

Na szczepienie można zarejestrować się : przez infolinię 989 , portal pacjent.gov.pl, bezpośrednio w punkcie szczepień lub sms-em. Ostatni sposób wymaga wysyłania SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie. Należy zachować szczególną ostrożność zanim udostępnimy dane.

W piątek ruszyły zapisy seniorów powyżej 70 lat, od 15 stycznia umawiają się seniorzy 80 plus. Od poniedziałku mają rozpocząć się szczepienia najstarszej grupy. Osoby starsze, które nie są w stanie same przyjść na szczepienie, mogą poprosić o bezpłatny transport. Gminy uruchomiły w tym celu specjalne infolinie.

Quiz. Gwara policyjna. Znasz znaczenie tych słów?

Pytanie 1 z 10
Co w policyjnym slangu oznacza sformułowanie: „zdzieranie butów”?

W szpitalach cały czas prowadzone są szczepienia służb medycznych (tzw. Grupa „0”) i pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. W naszym województwie na na dzień 21 stycznia 2021 r. zaszczepiono: 1.019 pracowników DPS w 46 domach, co stanowi 61 % pracowników zgłoszonych do szczepienia oraz     2.162 mieszkańców DPS w 45 domach, co stanowi 63 % mieszkańców zgłoszonych do szczepienia.

Szczepienia są bezpłatne i dobrowolne. Jeśli zastanawiacie się jeszcze, jaką decyzję podjąć, podpowiedzi udziela dr Łukasz Grabarczyk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Szczepionka zabezpiecza nas w 95%, czyli na 100 osób, które się znajdą w danej przestrzeni tylko 5 osób zachoruje. To jest bardzo duże zabezpieczenie. Szczepionka chroni. Świat pokazał, że działa bardzo dobrze, dlatego wszystkich namawiam, żeby się zaszczepili – mówi dr n. med. Łukasz Grabarczyk.

Rząd wprowadził też już zmiany w kolejności szczepień w grupie1. Osoby urodzone po 1961 r., które są dializowane, mają nowotwór, są w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu - przedstawiciele tej grupy znajdą się w pierwszej grupie do szczepienia na COVID-19. Odpowiednia nowelizacja już została opublikowana w Dzienniku Ustaw i już weszła w życie.