Szczepienia przeciw COVID-19 w powiecie olsztyńskim. Niebawem ruszą zapisy [AUDIO]

2021-01-13 16:04 aka
Ruszyły szczepienia przeciw COVID19
Autor: Starostwo Powiatowe w Olsztynie Po 15.01. rozpoczną się zapisy do szczepień

Po 15 stycznia 2021 r. ruszą w Polsce zapisy do bezpłatnego populacyjnego szczepienia przeciw COVID-19, czyli osób poza grupą „0”. W powiecie olsztyńskim szczepienia będą się odbywały w 18 punktach. Dokładna lokalizacja punktów szczepień została opublikowana na rządowej stronie gov.pl/szczepimysie . Aktualnie szczepieniom poddawana jest tzw. Grupa „0”.

ESKA XD #013

Proces rejestracji zostanie podzielony na dwie opcje: szczepienia indywidualnego, gdzie pacjent sam zgłasza się do rejestracji oraz zbiorowego – w tym przypadku NFZ zaprasza do udziału w programie zainteresowane podmioty. W celu umówienia wizyty pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii (tel. 989 – czynny już teraz), umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na stronie internetowej: pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Każdy, kto zostanie zakwalifikowany do szczepienia przez lekarza i będzie zaszczepiony, otrzyma potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki preparatu, wraz z informacją o dacie podania drugiej dawki.

Według obecnego stanu wiedzy medycznej szczepienia są jedynym sposobem na uchronienie się od zachorowania lub złagodzenia jego przebiegu. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców powiatu olsztyńskiego do skorzystania z narodowego programu bezpłatnych szczepień. Sam też mam zamiar się zaszczepić, oczywiście we właściwym terminie, zgodnym z harmonogramem przewidzianym w tym programie – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Dokładna lokalizacja punktów szczepień została opublikowana na rządowej stronie gov.pl/szczepimysie (https://www.gov.pl/web/szczepimysie/warminsko-mazurskie). Wykaz jest na bieżąco aktualizowany. W połowie stycznia br. powstanie także specjalna, interaktywna mapa, dzięki której każdy znajdzie punkt szczepień w swojej okolicy.

W przypadku wątpliwości warto skorzystać z już czynnej infolinii. Wybierając numer 989 można dowiedzieć się m.in. jak wygląda procedura szczepienia, gdzie będzie można się zaszczepić oraz dlaczego warto skorzystać ze szczepienia.

U nas będzie to 18 punktów w różnych miejscowościach. Mamy teraz etap „0”, intensywny. Duże grupy bardzo ważne dla nas, medyczne. I od 15. stycznia ruszam program zapisów. Ja osobiście polecam każdemu, sama przeszłam COVID i myślę, że szczepionka pomoże wyeliminować tego wirusa – mówi Joanna Michalska, wicestarosta powiatu olsztyńskiego.

Posłuchaj: wicestarosta powiatu olsztyńskiego Joanna Michalska

W powiecie olsztyńskim szczepienia będą się odbywały w 18 punktach w miejscowościach:  Ameryka (gm. Olsztynek),  Barczewo, Bartąg (gm. Stawiguda), Biskupiec (4 punkty), Dobre Miasto, Dywity, Franknowo (gm. Jeziorany), Gietrzwałd, Jonkowo, Olsztynek, Purda, Lutry (gm. Kolno), Stawiguda,  Sząbruk (gm. Gietrzwałd) i Świątki.