Piszesz na drzwiach C+M+B = 2022? To błąd! Jaka jest prawidłowa wersja i co oznacza?

i

Autor: Konferencja Episkopatu Polski Piszesz na drzwiach C+M+B = 2022? To błąd! Jaka jest prawidłowa wersja i co oznacza?

Święto Trzech Króli

Piszesz na drzwiach C+M+B = 2024? To błąd! Jaka jest prawidłowa wersja i co oznacza?

2024-01-07 7:28

CMB lub KMB to symbol wypisywany z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, popularnie zwanego Trzech Króli, który pojawia się na drzwiach wejściowych katolickich domów. Co dokładnie oznacza? Jaka jest poprawna wersja symbolicznego skrótu? Wiele osób wciąż się nad tym zastanawia. Wyjaśniamy w artykule poniżej.

Święto Trzech Króli 2024

Święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia, w tym roku wypada w sobotę. W kościele katolickim jest to uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi. Tradycja chrześcijańska głosi, że tego dnia trzech mędrców – Kacper, Melchior i Baltazar – wyruszyło w drogę za Gwiazdą Betlejemską do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, by przekazać mu dary – złoto, kadzidło i mirrę. Jednym ze zwyczajów związanych ze świętem Trzech Króli jest oznaczenie pobłogosławioną kredą drzwi wejściowych katolickich domów, pisząc K+M+B lub C+M+B. Jak się jednak okazuje, wiele osób popełnia przy tym błąd. Co więcej, nie wszyscy zdają sobie sprawę, co właściwie oznacza zapisywany skrót.

Piszesz na drzwiach C+M+B = 2024? Popełniasz błąd. Jaki napis na drzwiach jest poprawny?

Błędem jest zapis C+M+B = 2022 lub K+M+B = 2024. Poprawna wersja powinna wyglądać następująco: C+M+B 2024 lub K+M+B 2024. Dwukrotnie pojawiające się "+" nie są plusami, tylko krzyżami będącymi znakiem błogosławieństwa. Nie powinno się dopisywać więc znaku "=", bo skrót ten nie jest żadnym równaniem. Wersja C+M+B oznacza "Christus Mansionem Benedicat" – czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom (mieszkanie)", natomiast K+M+B imiona trzech mędrców: Kacper oraz Melchior i Baltazar.

– Drzwi naszych domów lub mieszkań oznaczamy cyframi nowego roku oraz inicjałami imion świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2024) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2024), co możemy również przetłumaczyć jako +Christus mansionem benedicat+ (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom) – tłumaczy rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Według księgi liturgicznej "Obrzędy błogosławieństwa" stosować można zapis C M B albo J M J – czyli inicjały Jezusa Maryi Józefa. Nie ma natomiast mowy o skrócie K M B. – K M B wzięło się stąd, że ludzie zaczęli łacińskie "C" zastępować polskim "K". W średniowieczu, kiedy pojawiła się legenda o trzech królach, która w kolejnych wiekach zyskała sporą popularność, ludzie zaczęli coraz bardziej utożsamiać owe "K M B" z inicjałami imion trzech mędrców – informują Michalici z Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu.

Święta Bożego Narodzenia w PRL. Zobacz zdjęcia!

Świąteczne metro już jeździ! Wyjątkowy pociąg dla pasażerów