Święto Trzech Króli w piątek. Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy?

i

Autor: pixabay.com Święto Trzech Króli 2023 wypada w piątek. Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy?

Święto Trzech Króli w piątek. Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy?

2023-01-05 7:19

Święto Trzech Króli, zwane także Objawieniem Pańskim, obchodzimy w Polsce corocznie 6 stycznia. W tym roku wypadnie w piątek. Czy możemy więc liczyć na długi weekend? Czy 6 stycznia 2023 jest dniem wolnym od pracy? Szczegóły w artykule poniżej.

Święto Trzech Króli 2023. Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy?

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok nie wypadają w tym roku korzystnie pod względem dni wolnych od pracy. A jak będzie ze świętem Trzech Króli? Czy 6 stycznia 2023 jest dniem wolnym od pracy? W tym przypadku mamy dobre informacje. Zgodnie z Kodeksem Pracy, 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. A w związku z tym, że będzie to piątek, czeka nas długi, trzydniowy weekend.

6 stycznia nie zawsze było dniem ustawowo wolnym od pracy

W Polsce 6 stycznia był dniem ustawowo wolnym od pracy do 1960 r. kiedy to władza komunistyczna usunęła je z oficjalnego kalendarza. Na początku XXI wieku coraz liczniejsze stawały się inicjatywy obywatelskie zmierzające do przywrócenia Święta Trzech Króli w wymiarze ustawowym. Na ich czele stanął ówczesny prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Potrzebę powrotu święta uzasadniano także nawiązaniem do wielowiekowej polskiej tradycji oraz chęcią likwidacji skutków komunistycznych represji wymierzonych w Kościół. 24 września 2010 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy — Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która ponownie ustanawiała Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. 6 stycznia 2011 r., po raz pierwszy po półwiecznej przerwie, wierni mogli bez przeszkód uczestniczyć w jego obchodach.

Trzech Króli – co to za święto?

Uroczystość Objawienia Pańskiego, znana także pod nazwą święta Trzech Króli, jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Upamiętnia ona objawienie się światu Boga w postaci narodzonego w Betlejem Jezusa Chrystusa. Według ewangelisty, w stronę miejsca Jego narodzin, za gwiazdą na niebie podążyli z pokłonem mędrcy ze Wschodu, w darze ofiarując Mu złoto, kadzidło i mirrę. W tradycji mędrcy ci znani są jak Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Na pamiątkę tego wydarzenia w kościołach podczas mszy świętych 6 stycznia święci się kadzidło i kredę. Wierni zabierają je do domów, a na drzwiach wypisują litery K+M+B (od imion Trzech Króli) albo C+M+B (z łac. Christus Mansionem Benedicat, czyli „Chryste błogosław temu domowi”) wraz z oznaczeniem aktualnego roku. Tradycją są organizowane w wielu miastach i miejscowościach orszaki Trzech Króli – uliczne jasełka nawiązujące do wielowiekowego zwyczaju bożonarodzeniowego kolędowania.

Źródło: sejm.gov.pl

Orszak Trzech Króli w Szczecinie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE