Stolica Wirginii partnerskim miastem Olsztyna. Prezydent podpisał umowę

2021-02-02 12:31
Stolica Wigrinii partnerskim miastem Olsztyna. Prezydent podpisał umowę
Autor: UM Olsztyn Stolica Wigrinii partnerskim miastem Olsztyna. Prezydent podpisał umowę

Po latach stolica amerykańskiego stanu Wirginia postanowiła odnowić współpracę z Olsztynem. Umowa Miast Siostrzanych właśnie została podpisana przez prezydenta Piotra Grzymowicza. Co to oznacza dla stolicy Warmii i Mazur?

Oba miasta zadeklarowały współpracę już ponad ćwierć wieku temu. Partnerskie porozumienie zostało zawarte w połowie lat 90. Jednak tak naprawdę nie weszło w fazę realizacji i bliższych kontaktów. Teraz jednak wszystko ma szansę potoczyć się zupełnie inaczej. - To miła i dość zaskakująca niespodzianka. Amerykańskie miasto Richmond – stolica stanu Wirginia, zaproponowało nam odnowienie współpracy, która została zainicjowana w połowie lat dziewięćdziesiątych, ale nie weszła w fazę realizacji i intensywnych kontaktów. Trudno teraz szukać odpowiedzi na pytanie: dlaczego tak się stało, ale czas idzie naprzód i deklarację współpracy z „siostrzanym” Richmond, odbieram jako bardzo miły gest i zachętę do budowania nowych, przyjacielskich relacji, a tych jak wiadomo nigdy nie jest za dużo. W tym duchu - i w porozumieniu z przewodniczącym Rady Miasta - odpowiedziałem na zaproszenie i podpisałem deklarację odnawiającą współpracę Olsztyna i Richmond. Na bliższe kontakty z partnerami z Wirginii musimy zapewne poczekać do końca pandemii koronawirusa, ale świadomość, że mamy przyjaciół nawet w dalekiej w Ameryce zawsze ma swoją wagę i znaczenie. - napisał w mediach społecznościowych prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Richmond jest miastem większym od Olsztyna - liczy ponad 200 tys. mieszkańców. Jego początków należy szukać tuż po 1600. roku. Stolicą stanu Wirginia zostało w 1780 roku. Jest tam stanowy uniwersytet oraz szereg prywatnych uczelni oraz międzynarodowe lotnisko.

Stolica Wirginii jest ósmym partnerskim miastem stolicy Warmii i Mazur. Najdłużej - od 1976 roku - współpracujemy z Rovaniemi. Poza tym Finami Olsztyn ma zawarte umowy z Chateauroux (Francja), Gelsenkirchen (Niemcy), Kaliningradem (Rosja), Łuckiem (Ukraina), Offenburgiem (Niemcy) i Weifangiem (Chiny).

U podstaw kontaktów partnerskich Olsztyna stoi wymiana młodzieży szkolnej, wyjazdy lekarzy i nauczycieli na staże zawodowe, wizyty zespołów artystycznych i sportowych, udział rzemieślników i producentów lokalnych w targach.

WOŚP Olsztyn 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Olsztynie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE