Ceny paliwa na święta. Kiedy najlepiej zatankować?

i

Autor: pexels.com

Stawka kilometrówki w górę! Powodem wysokie ceny paliw. Ile pieniędzy otrzymamy?

2022-10-14 7:47

Stawka kilometrówki będzie wyższa. Powodem są galopujące ceny paliw. Projekt rozporządzenia zakładającego wzrost kilometrówki, czyli zwrotu kosztów używania do celów służbowych pojazdów niebędących własnością pracodawcy został już skierowany do konsultacji. Ile wyniosą stawki kilometrówki po zmianach? Szczegóły poniżej.

Ministerstwo Infrastruktury planuje wzrost stawek kilometrówki

Ministerstwo Infrastruktury skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zakładającego wzrost stawek tzw. kilometrówki, czyli zwrotu kosztów używania do celów służbowych pojazdów niebędących własnością pracodawcy.

Nowe stawki kilometrówki. Ile wyniosą po podwyżce?

Zgodnie z projektem, maksymalne stawki "kilometrówki", czyli za przejechanie 1 km wzrosną:

  • z 0,5214 do 0,89 zł dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm sześc.,
  • z 0,8358 do 1,038 zł dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm sześc.,
  • z 0,2302 do 0,69 zł dla motocykla, oraz z 0,1382 do 0,42 zł dla motoroweru.

Powodem wysokie ceny paliwa

Planowaną zmianę ministerstwo uzasadnia wzrastającymi kosztami eksploatacji pojazdów, co spowodowane jest m. in. wzrastającymi cenami paliwa. Jak podkreślono w uzasadnieniu, do ministerstwa trafiły liczne petycje i monity, wzywające do podwyższenia maksymalnych stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdów niebędących własnością pracodawcy, a używanych do celów służbowych.

W świetle obliczeń i danych przytaczanych przez powyższe podmioty należy wskazać, że wzrastające koszty eksploatacji powodują, że maksymalne stawki "kilometrówki", zawarte w rozporządzeniu z 25 marca 2002 r., nie gwarantują pracownikom zwrotu rzeczywistych kosztów ponoszonych przez nich z tytułu używania własnych pojazdów dla celów służbowych - oceniło Ministerstwo Infrastruktury w uzasadnieniu.

JAK OSZCZĘDZAĆ PALIWO? Zasady eco drivingu | ESKA XD - Prosto z salonu #45
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE