Skarb z Ełku archeologiczną sensacją! Kolekcję będzie można obejrzeć na żywo [ZDJĘCIA]

2021-01-18 9:39 agada

Skarb znaleziony w Ełku przez Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne „Jaćwież” zwyciężył w konkursie „Archeologiczne Sensacje 2020. Najważniejsze odkrycia polskiej archeologii”. Członkowie stowarzyszenia w zeszłym roku łącznie odnaleźli ponad 650 XVII-wiecznych monet. To jedna z większych kolekcji w Polsce. Jeszcze w tym miesiącu będzie można obejrzeć ją na żywo.

XVII-wieczny skarb odkopali w Ełku

Skarb z Ełku wśród „Archeologicznych sensacji 2020”

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjne „Jaćwież” w czerwcu 2020 roku odnaleźli łącznie ponad 650 XVII-wiecznych monet pochodzących z całej ówczesnej Europy. Ełcki Skarb był „ukryty” pod starą nawierzchnią ulicy Wojska Polskiego, która podczas remontu ulicy została zdjęta i wywieziona na os. Konieczki. Znalezisko to zostało docenione przez kapitułę konkursu i jedyne w Polsce archeologiczne czasopismo „Archeologia Żywa”. W kategorii największy skarb 2020 roku otrzymało pierwsze miejsce.

Monety trafiły do Muzeum Historycznego w Ełku, które przygotowało wystawę poświęconą temu XVII-wiecznemu skarbowi. Otwarcie wystawy odbędzie się pod koniec stycznia tego roku.

Jaka jest prawdopodobna historia znalezionego skarbu?

Wiadomo, że na ulicy Wojska Polskiego koncentrowało się życie najpierw osady, a później miasta. Dowodzą tego właśnie m.in. monety pochodzące z całej ówczesnej Europy. Jedna z hipotez głosi, że monety były zakopane w glinianym naczyniu. Był to być może depozyt kupca lub karczmarza. Druga hipoteza zakłada, że był to majątek - depozyt żołnierza.

Jako pierwsza w hałdach ziemi została odnaleziona szwedzka moneta 1 ore z 1607 roku, a następnie pierwsza moneta depozytu - półtorak Zygmunta III Wazy oraz szeląg ryski Livonia, Krystyna Waza zwany „Krystynką”. Łącznie członkowie Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego Jaćwież podczas przeszukiwania hałd znaleźli ponad 500 XVII wiecznych monet o różnych nominałach m.in.: półtoraki i szelągi ryskie, szelągi Fryderyk Wilhelm, szóstaki Zygmunt III Waza, szelągi Karol X Gustaw, 8 skilling Chrystian IV (Dania), 2 pensy Karol II (Szkocja), orty Jana Kazimierza, Georga Wilhelma, 3 krajcary Leopolda II, trojaki Zygmunta III Wazy, grosz litewski, szeląg litewski Jana Kazimierza, szeląg wileński Zygmunta III Wazy i kilka ortów. Wisienką na torcie są niderlandzkie zwolle, emisja miejska, talar.

Oprócz tego znaleziono inne przedmioty, m.in. kute gwoździe, ołowiana matryca najprawdopodobniej zapisana w języku hebrajskim (pochodząca z Ełku), odznaka pruska z I wojny światowej, odznaka studencka z Uniwersytetu Królewieckiego.

Nagrania z poszukiwań można obejrzeć na profilu użytkownika YouTube: „Goldfinder – Historia Pisana Wykrywaczem”.