Sensacyjne doniesienia! Znaleziono najstarsze miejsce zamieszkiwania człowieka w hiszpańskiej Galicji

i

Autor: Google Maps

Historia

Sensacyjne doniesienia! Znaleziono najstarsze miejsce zamieszkiwania człowieka w hiszpańskiej Galicji

2023-03-31 7:40

Archeolodzy zlokalizowali najstarsze miejsce zamieszkiwania człowieka w Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii. Według nich narzędzia kamienne, stanowiące pozostałość po żyjących tam ludziach, mają 310 tys. lat.

Najstarsze ślady obecności człowieka w Galicji znajdują się na terenie gminy Porrino, w prowincji Pontevedra - poinformował w komunikacie dla mediów zespół badaczy z hiszpańskiego Uniwersytetu w Vigo i Krajowego Centrum Badań nad Ludzką Ewolucją (CENIEH) z Burgos.

Ślady obecności człowieka archeolodzy badali głównie na terenie wsi Budino. Wnioskują oni, że już przed 310 tysiącami lat ludzie wytwarzali w tej części Półwyspu Iberyjskiego kamienne narzędzia.

Poszukiwania prowadzono w miejscu, gdzie już w 1961 r. odkryto pięściaki - wyjaśnił kierujący pracami badawczymi Eduardo Mendez Quintas z Uniwersytetu Vigo.

Jak przypomniał, wiek tamtych pięściaków oszacowano na 25 tys. lat. Od 2018 roku archeolodzy przebadali natomiast warstwy położone znacznie niżej. Znaleźli tam ponad tysiąc narzędzi kamiennych, głównie pięściaków. Na obszarze poszukiwań o powierzchni 30 m2 natrafili też na inne rodzaje narzędzi typowych dla kultury aszelskiej.

Szef zespołu wyjaśnił, że dotychczas najstarsze ślady obecności człowieka w Galicji wiązano z miejscowością Porto Mayor (w pobliżu Budino). Wiek narzędzi kamiennych, które tam znaleziono, szacuje się na 300 tys. lat.

- Dzięki naszemu odkryciu znaleziska z Porto Mayor są teraz drugimi najstarszymi śladami życia człowieka w Galicji. Te odnalezione przez nas w Budino liczą sobie bowiem 310 tys. lat - poinformował Mendez Quintas.

Hiszpański naukowiec wyjaśnił, że w precyzyjnym określeniu wieku licznych pięściaków znalezionych w Budino pomogła ekspertyza tych narzędzi, którą zlecono australijskiemu Uniwersytetowi w Adelaide. Dodał, że Wydział Archeologii australijskiej uczelni wyliczył wiek pięściaków znalezionych w Budino na podstawie analizy ziaren skaleni.

Natalia Przybysz: bez siostry chyba bym zwariowała / Mellina #13 Eska Rock