Sądy na Warmii i Mazurach wracają do orzekania. Z nowymi zasadami [AUDIO]

2020-05-22 10:40 AK
Sądy na Warmii i Mazurach wracają do orzekania
Autor: Andrzej Brzozowski Sąd Okręgowy w Olsztynie

Sądy stopniowo wracają do normalnego funkcjonowania. Wróciła również osobista obsługa interesantów. Wszystko jednak wygląda trochę inaczej niż przed pandemią. Chodzi o procedury bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem. Interesanci przed wejściem do budynku sądu mają mierzoną temperaturę, obowiązuje ich nakaz noszenia maseczki, dezynfekcji rąk i zachowywanie dwumetrowego dystansu. Wizyta w sądzie powinna być poprzedzona kontaktem elektronicznym lub telefonicznym.

Temida powoli wraca do zwykłego trybu pracy. W związku z wejściem w życie tzw. Tarczy Antykryzysowej 3.0 w części sądów rejonowych okręgu olsztyńskiego otwarte zostały biura obsługi interesantów, biura podawcze czy czytelnie akt. Tak jest m.in. w sądzie rejonowym w Lidzbarku Warmińskim, Bartoszycach, Kętrzynie i Nidzicy. Sprawy na wokandę wróciły od poniedziałku 18 maja, obecnie możliwe jest orzekanie we wszystkich sprawach. W czasie rozpraw, posiedzeń też obowiązują środki ostrożności, a do gmachu sądu można wejść nie wcześniej niż 15 minut przed wyznaczonym terminem stawiennictwa.

Jak Sąd Okręgowy w Olsztynie radzi sobie z zachowaniem reżimu sanitarnego ?

Sale będą dezynfekowane lub wietrzone po każdej rozprawie lub posiedzeniu-mówi sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski- rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie. W części sal rozpraw, pojawiły się przezroczyste osłony dla składu orzekającego, a także dla świadków i stron postępowania. Interesanci przed wejściem do sądu mają mierzoną temperaturę, obowiązuje ich nakaz noszenia maseczki, zdezynfekowania rąk oraz zachowywanie dwumetrowego dystansu.

Posłuchaj: Sądy na Warmii i Mazurach wracają do orzekania i osobistej obsługi interesantów

W Sądzie Okręgowym w Olsztynie, po ponad dwóch miesiącach przerwy znów czynne jest Biuro Obsługi Interesanta, Biuro Podawcze, Kasy Sądu, Punkt Informacyjny Krajowego Rejestru Karnego oraz Czytelnia akt i biblioteka fachowa. Jeśli ktoś chce uczestniczyć w wokandzie, w innym charakterze niż uczestnik czy pełnomocnik strony, musi pobrać kartę wejścia na salę rozpraw. Osoby ubiegające się o zwrot kosztów podróży, powinny pojawić się  z wypełnionym już wnioskiem i podanym numerem konta do zwrotu. W większości sądów nie ma obecnie możliwości odebrania pieniędzy na miejscu. Pierwszym krokiem  powinna być zawsze wizyta na stronie internetowej danego sądu. Tam znajdują się wszystkie aktualności i komunikaty.

Pijany mężczyzna pływał z misiem na Pradze

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.