Rusza rozbudowa DK51 w Dobrym Mieście. Umowa już podpisana. Co dokładnie się zmieni?

i

Autor: GDDKiA Olsztyn

inwestycje

Rusza rozbudowa DK51 w Dobrym Mieście. Umowa już podpisana. Co dokładnie się zmieni?

2023-09-21 12:16

Dobre wiadomości dla mieszkańców Dobrego Miasta. GDDKiA podpisała umowę na realizację rozbudowy ulic Olsztyńskiej i Grunwaldzkiej w ciągu DK51. Wykonawcą zadania jest firma Strabag. Co dokładnie się zmieni? O szczegółach przeczytasz w artykule poniżej.

Strabag zaproponował wykonanie prac za 18,8 mln zł w ciągu 12 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się jednak okresu zimowego – od 16 grudnia do 15 marca. W ramach zaplanowanych działań rozbudowany zostanie odcinek DK51 w Dobrym Mieście o długości 630 m. Inwestycja obejmie poprawę geometrii drogi poprzez poszerzenie jezdni do 7 m, wzmocnienie konstrukcji istniejącej nawierzchni do nośności 11,5 tony na oś, a także korektę łuków pionowych i poziomych. Przebudowane zostaną również skrzyżowania i zjazdy, a w miejscu istniejącego skrzyżowania DK51 z ul. Cmentarną powstanie rondo. Ponadto przewidziano przebudowę kanalizacji deszczowej oraz budowę oświetlenia drogowego. Powstaną też chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, przejścia dla pieszych wraz z azylami oraz para zatok autobusowych.

Rusza rozbudowa DK51 w Dobrym Mieście. Umowa już podpisana. Co dokładnie się zmieni?

i

Autor: GDDKiA Olsztyn

– Rozbudowa dwóch ulic w Dobrym Mieście to część działań, jakie prowadzimy w ramach modernizacji DK51. W sierpniu ubiegłego roku oddaliśmy kierowcom do użytku obwodnicę Smolajn, wybudowaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Na początku roku zakończyliśmy budowę ronda na skrzyżowaniu DK51 z drogami lokalnymi koło Dywit, a w lipcu br. podpisaliśmy umowę na budowę kładki pieszo-rowerowej nad Łyną w Kosyniu. Zakończyła się też przebudowa odcinka DK51 Smolajny – Kosyń o długości około 2,2 km. Z odcinkiem tym połączy się obwodnica Dobrego Miasta.  Obecnie trwają prace przygotowawcze dotyczące jej powstania. Na jesień zaplanowaliśmy spotkania informacyjne na temat tej inwestycji. Przedłużeniem obwodnicy Dobrego Miasta będzie zmodernizowany już odcinek od Barcikowa do Spręcowa, a dalej, znajdująca się na etapie prac przygotowawczych, obwodnica Olsztyna i Dywit. Od stycznia bieżącego roku toczą się przygotowania do rozbudowy dwóch odcinków DK51 między Wichrowem a Bartoszycami o łącznej długości 30 km – wylicza Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Rozbudowa DK51 ma zwiększyć komfort przejazdu tranzytowego oraz lokalnego, jak również podniesc poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzięki budowie chodników, ciągów pieszo-rowerowych oraz przejść dla pieszych poprawie ulegnie bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Inwestycja zostanie zrealizowana ze środków budżetu państwa.

Dopasujesz te miasta do powiatu? 10/10 punktów zdobędą tylko znawcy Warmii i Mazur [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
W jakim powiecie leży Miłakowo?
Dewajtis. Za kulisami serialu. Tak kręcono sceny w dworze w Skomontach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE