Runęła kopuła Uranii – planowana rozbiórka czy wypadek? Sprawie przygląda się inspektor nadzoru budowlanego

2021-09-13 15:54

W piątek wieczorem (10 września) runęła kopuła Uranii, a jedna osoba trafiła do szpitala. W Olsztynie zawrzało, a wykonawca zapewnia, że był to kontrolowany etap rozbiórki. Sprawie przygląda się inspektor nadzoru budowlanego.

ESKA XD #031 - FIGURA MODELKI/TANCERKI, REMIZA, NAJDŁUŻSZY STATEK KOSMICZNY

Modernizację Uranii prowadzi Mirbud. Firma wykona zadanie w 20 miesięcy za niespełna 194,7 milionów złotych. Pierwszym etapem prac jest rozbiórka. Zaczęło się od poszycia dachu, teraz nadszedł czas na kopułę.

Pierwsze większe opuszczenie kawałka kopuły nastąpiło w czwartek po południu, a ciąg dalszy, czyli ostatnia część, została opuszczona w piątek. Wszystko było robione zgodnie z projektem – mówi Andrzej Rosocha, kierownik kontraktu Mirbud SA. - Pracownik, który ucierpiał, nie był bezpośrednio przy tych pracach, schodził po wydzielonych schodach, wystraszył go huk, potknął się i sturlał ze schodów, a nadzór, w sytuacji jak jest wypadek, musi podjąć działania. Pracownik przebywa szpitalu na obserwacji, z tego, co wiemy, wszystko jest w porządku.

Plac budowy hali Urania objęty został kontrolą inspektoratu nadzoru budowlanego.

Co do stanu technicznego kopuły były spore wątpliwości, a jego ocena nie była możliwa przed rozbiórką. Wykonawca przedstawia raz na tydzień raport z postępu prac. Mieliśmy informacje, że trwają prace rozbiórkowe. Konkretnej daty i godziny nie znaliśmy i tutaj troszeczkę mamy pretensje do wykonawcy, bo można to było przedstawić opinii publicznej, żeby mnie było zdziwienia. - mówi Krzysztof Śmieciński, dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta. - Procedura [kontrolna – dop.red.] jest rutynowa, doszło do zdarzenia, jest osoba poszkodowana, zostały wezwane służby. Teraz zarówno Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, jak i Państwowa Inspekcja Pracy muszą wykonać swoje czynności. Na kwalifikację, czy to jest wypadek, czy to jest zdarzenie, jest za wcześnie. Fakt jest taki, że przyjechała karetka, człowiek został zawieziony do szpitala, chcielibyśmy, żeby dalsze prace przebiegały bez takich zdarzeń.

Ze wstępnych ustaleń wynika, ze rozbiórka konstrukcji stalowej kopuły była planowana. Wątpliwości budzi kwestia, czy zostało to wykonane zgodnie z przepisami BHP. Do tematu powrócimy.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE