Rower miejski powróci w tym sezonie do Olsztyna? Jest decycja [AUDIO]

2020-05-08 6:58
Rower miejski  w tym sezonie nie dla Olsztyna
Autor: UM Olsztyn Marcin Kierul Nie będzie w tym roku roweru miejskiego na tych zasadach, do których przyzwyczaili się już olsztynianie.

Wszystko wskazuje na to, że rowerów miejskich w tym sezonie w Olsztynie zabraknie. A szkoda , bo mieszkańcy i turyści zdążyli się już do nich przyzwyczaić. Pojazdy, w optymistycznym, limonkowym kolorze wrosły w krajobraz i zmieniły zwyczaje poruszania się w stolicy Warmii i Mazur. Były tanie, w pobliżu, a do tego, by na nich śmigać wystarczył telefon. W tym roku trzeba obejść się smakiem.

- Musieliśmy unieważnić pierwszy przetarg dotyczący uruchomienia i obsługi Olsztyńskiego Roweru Miejskiego, bo oferta wykonawcy znacząco przekraczała nasze możliwości finansowe - wyjaśnia Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Drugiego postępowania nie będzie, a wszystko przez koronawirusa i brak pieniędzy. Straty finansowe samorządu są duże, m.in. dlatego, że znacznie spadła sprzedaż biletów komunikacji miejskiej. Na otarcie łez ratusz dopuszcza jednak inne rozwiązanie. Chodzi o komercyjne uruchomienie roweru miejskiego, bez udziału finansowego miasta.

- Wówczas, to dana firma sama ustala cennik i regulamin - wyjaśnia Michał Koronowski. - To od operatora zależy, czy przykładowo pierwsze 30-minut wypożyczenia roweru będzie bezpłatne. Na podobnej zasadzie działa chociażby system hulajnóg w wielu polskich miastach. Chętnej firmy, na razie jednak brak.

Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie o powodach wycofania się miasta z systemu roweru miejskiego

W ubiegłym roku Olsztyński Rower Miejski przejechał razem z nami ponad pół miliona kilometrów. Liczba wypożyczeń ORM przekroczyła 220 tysięcy, a liczba osób zarejestrowanych w systemie wzrosła ponad dwa razy (w 2018 roku - 10 071, w 2019 roku - 24 884 osób).

COŚ DOBREGO #020
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE