Rodzice otrzymają dodatkowe 1500 złotych na dziecko? ZUS wydał ważny komunikat w sprawie 800 plus

i

Autor: Unsplash

finanse

Rodzice otrzymają dodatkowe 1500 złotych na dziecko? ZUS wydał ważny komunikat w sprawie 800 plus

2023-12-05 15:01

Już niebawem rodzice będą otrzymywać 800 złotych na dziecko. Nowa kwota świadczenia 500 plus ma zacząć obowiązywać od nowego roku. W sieci pojawiły się jednak fałszywe informacje sugerujące, że rodzice mogą liczyć na dodatkowe 1500 złotych po złożeniu odpowiedniego wniosku. O co dokładnie chodzi? Zakład Ubezpieczeń Społecznych objaśnia.

Rodzice otrzymają dodatkowe 1500 złotych na dziecko? ZUS ostrzega przed fake newsem

W ostatnim czasie w internecie zaczęły pojawiać się fałszywe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do końca tego roku. Wynika z nich, że rodzice mieliby otrzymać dodatkowe 1500 złotych. Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zgłaszają się do nich klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P).

– Zgodnie z ustawą wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się w 800+. Nastąpi to automatycznie bez konieczności składania wniosku. Po nowym roku uprawnieni otrzymają wypłaty w nowej wysokości, a o tym fakcie zostaną poinformowani na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – wyjaśnia Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Wypłata świadczenia w nowej wysokości 800 złotych ma nastąpić do 29 lutego 2024 roku z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku. Ewentualne wydłużenie terminu wypłat wynikać będzie z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw. – Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r,. dokonanej w styczniu 2024 r. – informuje ZUS.

Nowy okres świadczeniowy 800 plus? Kiedy składać wnioski?

Prawo do 500 plus ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak aby świadczenie było wypłacone od początku, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 r. Jeśli spóźnił się i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma już tylko od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin swojej pociechy, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca, będzie można składać od 1 lutego. Można to zrobić za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia, czy bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Quiz o Polsce dla dzieci. Wstydem jest popełnienie błędu. 12/12 to obowiązek!

Pytanie 1 z 12
Na początek coś naprawdę banalnego! Co to jest "Oscypek"?
Polska się wyludnia! Czy in vitro zatrzyma ten trend? Staniszewski vs. Gdula