Renta wdowia

i

Autor: Unsplash Renta wdowia

Renta wdowia a ponowny ślub. Czy po zawarciu małżeństwa stracimy prawo do renty rodzinnej?

2023-03-13 13:39

Po śmierci partnera wdowom oraz wdowcom przysługuje renta rodzinna, zwana również rentą wdowią. By rentę po zmarłym dostać, trzeba jednak spełnić określone warunki. Wiele osób może zastanawiać się też, co stanie się z rentą wdowią, gdy ponownie zawrzemy związek małżeński. Czy dalej będzie przysługiwało nam świadczenie, czy je utracimy?

Renta wdowia po zawarciu małżeństwa

Strata współmałżonka z powodu jego śmierci nie oznacza, że nie zakochamy się ponownie. Nigdy nie wiemy, co nas jeszcze czeka. Być może po jakimś czasie poznamy nową osobę, z którą będziemy chcieli wziąć ślub i spędzić resztę życia. Tu jednak może pojawić się pytanie, co stanie się z rentą wdowią, gdy ponownie weźmiemy ślub? Czy zawarcie związku małżeńskiego przez wdowca pobierającego rentę rodzinną może spowodować utratę świadczenia? Jak się okazuje, w Polsce ponowny ślub nie powoduje utraty prawa do renty rodzinnej po zmarłym partnerze.

Renta rodzinna dla wdów. Komu przysługuje świadczenie?

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która spełniła warunki do przyznania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać rentę rodzinną dla wdów? Renta rodzinna, zwana inaczej rentą wdowią, przysługuje wdowom oraz wdowcom. Podstawowym warunkiem przyznania świadczenia jest wiek. O rentę może wystąpić wdowa, która w chwili śmierci współmałżonka ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy. W przypadku, gdy wdowa nie osiągnęła tego wieku, by otrzymywać pieniądze, musi wychowywać co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym. Dziecko te nie może mieć jednak więcej niż 16 lat. Jeżeli dziecko uczy się lub jest całkowicie niezdolne do pracy, renta przysługuje do ukończenia 18 roku życia.

Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje również wdowom, które osiągnęły wiek 50 lat lub stały się niezdolne do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci partnera lub od zaprzestania wychowywania dziecka.

Osoba, która w chwili śmierci partnera nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków wymaganych od wdowy, w chwili śmierci partnera miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową.

A co jeżeli wdowa nie spełnia żadnego z wymienionych warunków wymaganych do przyznania renty rodzinnej? Prawo do okresowej renty rodzinnej przez okres jednego roku od dnia śmierci partnera może otrzymywać jedynie w przypadku, gdy nie posiada niezbędnych źródeł utrzymania. Może również otrzymać rentę rodzinną na okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej. Rentę rodzinną przyznaną na udział w szkoleniach nie można pobierać dłużej niż przez okres 2 lat od śmierci partnera.

Ile wynosi renta rodzinna dla wdowy?

Wysokość renty rodzinnej wynosi:

  • dla jednej osoby uprawnionej - 85% renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która przysługiwałoby zmarłemu,
  • dla dwóch osób uprawnionych - 90% renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która przysługiwałoby zmarłemu,
  • dla trzech i więcej osób uprawnionych - 95% renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która przysługiwałoby zmarłemu.

Renta jest co roku podwyższana (waloryzowana). Do końca lutego 2023 roku najniższa renta wynosiła 1338,44 zł. Od marca 2023 roku wzrosła do 1588,44 zł.

Seniorzy tracą przez 15. emeryturę?! Sawicki nie ma wątpliwości