Jak zachować się będąc zakładnikiem? RCB stworzyło PORADNIK NA CZAS WOJNY

i

Autor: gov.pl Jak zachować się będąc zakładnikiem? RCB stworzyło PORADNIK NA CZAS WOJNY

Jak zachować się będąc zakładnikiem? RCB stworzyło PORADNIK NA CZAS WOJNY

2022-04-05 8:34

Jak zachować się w czasie kryzysu i wojny? Co zrobić w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy sytuacji zakładniczej? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa stworzyło specjalny poradnik, który ma pomóc w sytuacjach zagrożenia.

Otaczająca nas rzeczywistość nieraz pokazała, że warto mieć wiedzę i być przygotowanym do różnych sytuacji – powiedział Damian Duda, szef Wydziału Polityki Informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W związku z tym RCB przygotowano specjalny poradnik "na czas kryzysu i wojny".

W poradniku w prosty sposób wyjaśniono, jak przygotować się do funkcjonowania/działania w sytuacji kryzysowej – co zrobić, by uniknąć zagrożenia i jak się zachować podczas jego wystąpienia. — Sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże – i nie zawsze musi to być intencjonalne działanie człowieka, ale np. wypadek/awaria w zakładzie przemysłowym, który wykorzystuje w procesie technologicznym niebezpieczne substancje – dlatego warto być przygotowanym. Wiedzieć, co oznaczają np. wyjące syreny, jak się alarm odwołuje, co należy wtedy zrobić — zauważa RCB.

Tomasz Słomka: Wojna w Ukrainie pomogła Orbanowi wygrać wybory

Poradnik składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie, druga – wskazówki działania w czasie kryzysu. W materiale znajdziemy m.in.: jak budować odporność na poziomie rodziny, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich; jak chronić się przed dezinformacją, aby nie ulec np. panice; jak się zachować podczas alarmu i co oznaczają poszczególne sygnały; jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji; jak się zachować w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy sytuacji zakładniczej; jak udzielić pierwszej pomocy.

"Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny" możesz pobrać >>TUTAJ<<

Sprawdź też, jak odróżnić fake newsy od prawdy. Posłuchaj podcastu z poradami eksperta!

Listen to "Drogowskazy" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE