Punkty masowych szczepień w Olsztynie. Sala przy ul. Mariańskiej jest gotowa do odbioru

Punkty masowych szczepień w Olsztynie. Sala przy ul. Mariańskiej jest gotowa do odbioru
Autor: UM Olsztyn Punkty masowych szczepień w Olsztynie. Sala przy ul. Mariańskiej jest gotowa do odbioru

Punkt masowych szczepień przeciwko COVID-19 przy ul. Mariańskiej w Olsztynie już gotowy. Aby mógł zacząć funkcjonować, niezbędna jest decyzja NFZ oraz zaopatrzenie go w szczepionki. Docelowo w Olsztynie uruchomione będą dwa Punkty Szczepień Powszechnych. Drugi będzie znajdować się w przychodni przy ul. Dworcowej.

Punkt do masowych szczepień na sali gimnastycznej przy ulicy Mariańskiej jest już gotowy. - Musieliśmy przygotować odpowiednią infrastrukturę i zabezpieczyć kadrę - informuje zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. - Powstały specjalne boksy, mamy zapewnione umeblowanie, ustawiamy jeszcze komputery i podłączamy sieć informatyczną. Także praktycznie jesteśmy gotowi do rozpoczęcia szczepień.

By rozpocząć szczepienia, niezbędne jest zaakceptowanie punktu przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz zaopatrzenie go w szczepionki. Odbiór przez NFZ ma się odbyć w poniedziałek (19 kwietnia). Jednak ze szczepionkami sprawa jest trudniejsza.

- Moglibyśmy rozpocząć akcję w tym punkcie w każdej chwili, ale z moich informacji wynika, że brakuje szczepionek - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Taka sytuacja jest też w innych miastach, w których powstają takie punkty. Bardzo mnie to niepokoi, bo odwlekanie rozpoczęcia szczepień na dużą skalę to niebezpieczeństwo kolejnych zachorowań. Apeluję więc do rządu o jak najszybsze uruchomienie tego punktu i nieczekanie aż do maja.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z Twojego miasta i okolicy

Raport z anteny 16.04, godz.10

Za punkt przy ul. Mariańskiej odpowiada Miejski Szpital Zespolony. Będzie można każdego dnia szczepić tam ok. 60 osób na godzinę, czyli 3,6 tys. osób tygodniowo. Punkt będzie czynny sześć dni w tygodniu po 10 godzin na dobę.