Przystanek autobusowy w Lutrach odmieniony! Tak wygląda po metamorfozie [ZDJĘCIA]

2022-09-20 11:02

Kolejny przystanek autobusowy na Warmii zmienił się nie do poznania. Tym razem przepiękne malowidła ozdobiły wiatę we wsi Lutry w gminie Kolno. – Na przystanku w szuwarach rozgościły się bociany, które brodzą na brzegu jeziora szukając dla siebie pożywienia – napisała w mediach społecznościowych Ania Wojszel, autorka dzieła.

Przystanki autobusowe w małych miejscowościach często kojarzą się ze smutnymi, zniszczonymi wiatami. Ale nie na Warmii! Tam niektóre z wiat wyglądem przypominają przytulne domki. Doskonałym przykładem jest słynny w całej Polsce przystanek w Skajbotach. Więcej o tym wyjątkowym miejscu przeczytacie w artykule: Tak wygląda najpiękniejszy przystanek w Polsce. Aż żal z niego odjeżdżać! [ZDJĘCIA]

Przystanek autobusowy w Lutrach odmieniony

Prawdziwe perełki znajdziemy również w Nowym Kawkowie, Worytach, Kaplitynach, Przykopie czy w Kabinach. Do ich grona właśnie dołączył kolejny - we wsi Lutry. Swoim dziełem artystka Anna Wojszel pochwaliła się za pośrednictwem mediów społecznościowych.

– Czasami tak jest, że moje posty o artystycznie malowanych przystankach trafiają do ludzi, którzy od razu reagują i chcą taki przystanek mieć u siebie w miejscowości i od tego zaczyna się rozmowa: mamy przystanek, czy może Pani go pomalować? U nas jest dużo bocianów, jest jezioro, wymyśli coś Pani na pewno będzie pięknie, pogadam z sołtyską to fajny temat by zagospodarować naszą wiejską przestrzeń. I taki jest początek całej historii, że mieszkańcy zaczynają myśleć o miejscu, w którym żyją, dostrzegają małe rzeczy, które uatrakcyjnią ich miejscowość dla siebie i innych. Często z nimi rozmawiam, podziwiają i doceniają moją pracę ale jednocześnie boją się, że inni tego nie uszanują ... I tu jest pozytywne zaskoczenie, ponieważ pomalowany artystycznie przystanek jest wizytówką danej miejscowości i mieszkańcy zaczynają o niego dbać i o przestrzeń wokół niego – czytamy we wpisie Anny Wojszel.

Na przystanku w szuwarach rozgościły się bociany, które brodzą na brzegu jeziora szukając dla siebie pożywienia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że bociany należą do ptaków mięsożernych. Żywią się one przede wszystkim małymi ptakami, królikami, kretami, żabami i rybami. A nad szuwarami i głowami bocianów latają ważki czeroplamy, które w Polsce są gatunkiem bardzo pospolitym. Zasiedlają wszystkie typy wód, zwłaszcza stojące – napisała artystka.

– Aby przystanek wyglądał jak widzicie na załączonym obrazku na początku trzeba zrobić projekt graficzny, wizualizację bo ważna jest koncepcja co ma się znaleźć na przystanku. Jak wiecie kocham otaczającą przyrodę więc to ona jest moją ogromną inspiracją do działań artystycznych i to właśnie ona znalazła się na przystanku. (…) Dzięki takim pomalowany przystankom można już identyfikować poszczególne miejscowości, to są poniekąd wspaniałe wizytówki takich miejscowości i oczywiście ich promocja – dodała.

Budowa ronda na trasie Olsztyn - Dywity
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE