W pobliżu olsztyńskiej starówki powstanie centrum kultury?

i

Autor: Monika Smolik

Inwestycje

Przy Starym Mieście w Olsztynie powstanie centrum kultury? Prezydent nie wyklucza takiego rozwiązania

2023-11-20 14:00

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o tym, że olsztyński radny Tomasz Głażewski chciałby, żeby w budynkach w pobliżu Wysokiej Bramy powstało centrum kultury. Skierował w tej sprawie interpelację do prezydenta Piotra Grzymowicza. Włodarz miasta odpowiedział, że nie wyklucza takiego rozwiązania.

Powstanie centrum kultury w pobliżu starówki?

Przypomnijmy, radny Tomasz Głażewski w interpelacji skierowanej do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza zasugerował, że w budynkach w pobliżu Starego Miasta i Wysokiej Bramy mogłoby powstać centrum kultury. Według niego, centrum mogłoby się cieszyć dużym zainteresowaniem mieszkańców ze względu na atrakcyjne położenie w samym centrum miasta oraz sąsiedztwo węzła komunikacyjnego.

- Czy poza kontynuowaniem dotychczasowego sposobu korzystania z budynków został już określony docelowy kierunek ich przeznaczenia? Czy brane jest pod uwagę utworzenie w tych obiektach Centrum Kultury. Zarówno miejsce, jak i wielkość poszczególnych budynków pozwalają na ulokowanie różnych form działalności kulturalnej. Byłyby one rozszerzeniem miejskiej oferty zachęcającej do spędzenia czasu po południu czy w weekendy na starym mieście. A uruchomione niebawem możliwości komunikacyjne zapewniłyby łatwą dostępność do korzystania z takiego centrum – napisał radny Głażewski.

Prezydent odpowiedział. Samorząd Olsztyna bierze te obiekty pod uwagę

W odpowiedzi na interpelację radnego, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przypomniał, że dla tamtych terenów obowiązuje „Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części Śródmieścia Olsztyna w rejonie Wysokiej Bramy ”. Budynki są przeznaczone pod usługi turystyczne oraz ogólnomiejskie.

- Przy opracowaniu MPZP dla ww. obszaru, przewidywano możliwość przebudowy i zmiany sposobu użytkowania miejskich budynków przy Wysokiej Bramie na różne funkcje - w tym także funkcję kultury. W przeznaczeniu terenu opisanym jako „usługi ogólnomiejskie”, zgodnie z definicją w MPZP, mieści się również przeznaczenie pod usługi oświaty, edukacji i kultury. Ww. budynki znajdują się zatem w puli obiektów, które samorząd Olsztyna bierze pod uwagę jako potencjalne miejsca działalności kulturalnej – wyjaśnił włodarz stolicy Warmii i Mazur.

Dodał, że obecnie takie instytucje jak Miejska Biblioteka Publiczna czy Olsztyński Teatr Lalek borykają się z problemami lokalowymi, dlatego miasto pod uwagę bierze różne propozycje.

- Na obecnym etapie brane są pod uwagę inne propozycje lokalizacji dla tych instytucji. Przywołane przez Pana korzystne położenie obiektów przy Wysokiej Bramie, jak również dostępność komunikacyjna tego miejsca, to bez wątpienia atuty tej lokalizacji. Dokonując wyboru miejsca pod przyszłą działalność kulturalną, musimy jednakże przeanalizować znacznie więcej kryteriów, m.in. koszty użytkowania lokali oraz ich przystosowania i obsługi – podsumował Piotr Grzymowicz.

Olsztyńskie morsy rozpoczęły nowy sezon

Inwestycja tramwajowa niemal na ukończeniu. Zobacz, jak wyglądają prace w centrum Olsztyna [ZDJĘCIA]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE