Przełomowe odkrycie! Opracowali spray do nosa, który zapobiega zakażeniu koronawirusem

2020-11-20 7:16 agada
Naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali spray do nosa, który zapobiega zakażeniu koronawirusem
Autor: pixabay.com Naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali spray do nosa, który zapobiega zakażeniu koronawirusem

Naukowcy z Uniwersytetu Birmingham opracowali spray do nosa, który zapobiega infekcji koronawirusem oraz zarażaniu nim innych osób. Na czym polega jego działanie? Jak długo działa spray po jednym użyciu? Szczegóły w artykule na ESKA Olsztyn.

Elbląg: Wjechał pod prąd na S7

Naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali spray do nosa, który zapobiega zakażeniu koronawirusem

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, nowy spray ma wyłapywać i powlekać wirusa wewnątrz nosa. Wówczas możemy usunąć go przez połykanie bądź wydmuchiwanie nosa. Według naukowców obleczony aerozolem wirus nie jest wchłaniany przez organizm. Ponadto, jeżeli przekażemy cząsteczki wirusa innej osobie, poprzez kichnięcie czy kaszel, osoba ta będzie mniej podatna na zakażenie.

- Chociaż nasze nosy filtrują tysiące litrów powietrza każdego dnia, nie ma w nich zbyt dużej ochrony przed infekcją, a większość wirusów przenoszonych drogą powietrzną jest wchłaniana przez nos. - powiedział profesor Liam Grover, jeden z autorów badania cytowany w komunikacie PAP.

Badania wykazały, że spray może zapobiegać infekcji nawet przez 48 godzin. Natomiast regularne stosowanie sprayu może znacząco ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby COVID-19.

- Ten spray jest wytwarzany z łatwo dostępnych produktów, które są już stosowane w produktach spożywczych i lekach, a my celowo przyjęliśmy takie założenie w naszym procesie badań. Oznacza to, że mając odpowiednich partnerów, możemy rozpocząć masową produkcję w ciągu kilku tygodni - przyznaje współautor badania dr Richard Moakes cytowany w komunikacie PAP.

Warto jednak pamiętać, że sam produkt nie wystarczy do ochrony przed koronawirusem. Nawet podczas jego stosowania należałoby zakrywać nos i usta, myć ręce i zachowywać dystans. Spray do nosa ma być dodatkową ochroną.

Więcej o jego działaniu przeczytasz na stronie Polskiej Agencji Prasowej.

Posłuchaj o skutecznych sposobach na katar. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.