Przedterminowe wybory burmistrza Olsztynka. Kiedy się odbędą? [DATA]

2022-05-23 11:06
Przedterminowe wybory burmistrza Olsztynka. Kiedy się odbędą? [DATA]
Autor: UM Olsztyn Przedterminowe wybory burmistrza Olsztynka. Kiedy się odbędą? [DATA]

Przedterminowe wybory burmistrza Olsztynka odbędą się 24 lipca - podał PAP dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie Piotr Sarnacki. Wybory muszą się odbyć, ponieważ dotychczasowy burmistrz Mirosław Stegienko zmarł w trakcie trwania kadencji.

Jak poinformował PAP dyrektor delegatury olsztyńskiej Krajowego Biura Wyborczego Piotr Sarnacki, 18 maja 2022 Prezes Rady Ministrów wydał rozporządzenie w sprawie wyborów burmistrza. Dzień głosowania został wyznaczony na 24 lipca 2022 roku. Rozporządzenie jest opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2022 r.- pozycja 1064.

- Najwcześniejszą czynnością wynikającą z kalendarza wyborczego, który jest załącznikiem do rozporządzenia wyborczego, jest rejestracja komitetów wyborczych. Rejestracja odbywa się do 9 czerwca u komisarza wyborczego w Olsztynie w siedzibie delegatury - poinformował Sarnacki. Zastrzegł, że tylko zarejestrowane do 9 czerwca komitety wyborcze będą mogły zgłaszać kandydatów na urząd burmistrza.

Głosowanie 24 lipca odbędzie się w godzinach od 7.00 do 21.00.

Sarnacki podał, że w zależności od tego, ilu kandydatów się zgłosi i jakie będą wyniki pierwszej tury, po dwóch tygodniach może, ale nie musi odbyć się druga tura. Jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyska powyżej 50 procent ważnie oddanych głosów, to po dwóch tygodniach dwóch kandydatów z najwyższymi wynikami spotka się na dogrywce. Wówczas ten kandydat, który uzyska większość głosów zostanie burmistrzem. W Olsztynku jest 18 stałych obwodów głosowania.

Obecnie osobą wyznaczoną do wykonywania zadań i kompetencji burmistrza jest Tomasz Maria Starowieyski. Był on zastępca Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w Olsztynie- poinformował PAP rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

Burmistrz Mirosław Stegienko zmarł na początku maja w wieku 68 lat. Stegienko urodził się w 1954 r. w Łodzi. Był inżynierem rolnictwa. W latach 2002-2010 oraz ponownie od 2018 roku był burmistrzem Olsztynka. Był też radnym powiatu olsztyńskiego oraz dyrektorem powiatowej służby drogowej.

Andrzej Duda w Kijowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE