Pożar zniszczył unikatowy zabytek z pałacowego zespołu rodu Donhoffów [ZDJĘCIA]

2020-03-26 7:57 agada

Spłonął zabytkowy spichlerz w Drogoszach. Był częścią pięknego zespołu pałacowego rodu Donhoffów. Do zdarzenia doszło 25 marca w nocy. Na miejscu pracowało kilka jednostek straży pożarnej. Szczegóły w artykule.

Spłonął zabytkowy spichlerz w Drogoszach

W środę przed godziną 3. w nocy strażacy z PSP w Kętrzynie otrzymali zgłoszenie o palącym się zabytkowym magazynie w miejscowości Drogosze. Do zdarzenia zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej.

- Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu OSP Drogosze stwierdzono pożar rozwinięty hali magazynowej (pustostan), dach w ogniu częściowo zawalony do wnętrza budynku. - informuje kpt. Kamil Golon z PSP Kętrzyn.

Strażacy przeszukiwali budynek pod kątem przebywania w nim osób poszkodowanych. Na szczęście w środku nikogo nie było. Konieczna była rozbiórka elementów spichlerza, stwarzających zagrożenie.

Neogotycki spichlerz w Drogoszach powstał w połowie XIX wieku

Drogosze słyną z zabytkowego pałacu, na terenie którego znajduje się zespół parkowany i zabudowania gospodarcze. Wybudowany został w latach 1710–1714, jako siedziba pruskiego rodu szlacheckiego von Dönhoff, w stylu barokowym. To jeden z trzech największych, tzw. królewskich, pałaców Prus Wschodnich.

Po opuszczeniu pałacu przez ostatniego użytkownika w 1991 r. teren przeznaczony został do sprzedaży. Obecnie właścicielem pałacu wraz z parkiem jest osoba fizyczna, a dawny majątek, późniejszy PGR ma innego właściciela.

ESKA Top 5 odc. 113

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.